Начало » Пазари » Животинска продукция
07.07.2015 г.

IFCN: Световният пазар на мляко преживява 3-та криза за последните 8 години

Пазарни тенденции

Средната цена на млякото на световните пазари падна под 30 американски цента (26 евроцента) за килограм през юни, заяви Торстен Хеме, генерален директор на организацията за научни изследвания на млечните продукти Международната система за сравнения в земеделието (IFCN), на конференция в германския град Кил, цитиран от електронното издание DairyNews. „Това означава, че сме свидетели на трета криза само за последните 8 години. Тя се отразява върху производството в целия свят”, подчерта Хеме, цитиран в съобщение на пресцентъра на ръководената от него организация. Конференцията събра експерти от млечния бранш от 45 държави от целия свят, които ще обсъдят положението на международните пазари на мляко и млечни продукти, перспективите пред производството на мляко и ценови прогнози.

Най-обсъжданата тема на пазара в момента е рекордно ниската цена на млякото. Като основна причина за толкова значителното й понижаване се изтъква голямото разминаване между търсенето и предлагането на продукта. Благоприятните метеорологични условия и премахването на квотите за производство в Европейския съюз стимулираха производството на мляко въпреки ниската му цена. Върху търговията оказват влияние и забраните за внос, наложени от Русия и Китай, както и някои психологически фактори, присъщи на пазара.

Икономическите условия през 2014 г. бяха благоприятни за млечния отрасъл. Цените на млякото бяха високи, а на продуктите – ниски. Но рентабилността на млечния бизнес през 2015 г. намаля, сочат данни на IFCN. Тенденцията засегна онези държави, в които цената на млякото на вътрешния пазар е близка до тази на международните пазари. „За мен като изследовател тези данни имат много голямо значение. Разполагайки с информация за рентабилността и с прогнозите, можем да подготвим нашия млечен пазар за бъдещото развитие и да осигурим устойчиво производство на мляко”, заяви холандски участник във форума и член на научния колектив на организацията.

По данни на IFCN броят на млечните ферми в света в момента е 118 млн. Всяко стопанство разполага средно с 2,9 крави със среден добив от 2,2 тона мляко годишно. През периода 1996-2013 г. броят на млечните ферми нарастваше непрекъснато, но сега положението се промени. „По-рано повишаването на предлагането ставаше за сметка на увеличаването на броя на млечните ферми и поголовието на млечните крави. Сега на световния пазар тази тенденция е характерна най-вече за развитите страни. Там броят на фермите намаля незначително, а националното производство на мляко остава на същото равнище. То може да бъде поддържано само с увеличаване на броя на кравите и количествата издоено мляко”, обясни Андерс Фагерберг, председател на борда на директорите на IFCN.

IFCN: Световният пазар на мляко преживява 3-та криза за последните 8 години
9167
 

Последни материали
Виж
Практика
Подхранване за ограничаване на нитратите в зеленчуците
С най-голяма сума в ЕС е Полша
България ще получи 22,3 млрд. евро за земеделие, региони и миграция след 2027 г.
Индикативен график
В отпускарския сезон никой не работи по интервенцията за агроекология
Северните държави и Германия са с най-малко
България и още 4 страни сме на второ място по брой на официалните празници, първа е Кипър
Предстоящо
Ден на полето от 22 до 24 юли край Балчик
МЗХ предлага продажба на 263 имота
Стотици ветеринарни лечебници от годините на ТКЗС са в списък за продажби
Свързани материали
Виж
Географски означения позволяват да се добавя стойност по цялата верига на доставки
Млечния сектор на Италия продължава да расте
Цени на производител на селскостопански продукти в Германия за май 2025 г.
Цената на производител на картофи в Германия е спаднала с над 41 процента
Предстоящо
Покана към бизнеса за изложението МЕСОМАНИЯ през ноември
Европейския млечен борд
Структурните проблеми, засягащи пазара на мляко са се влошили повече от всякога
Производството също се свива, а положението е най-зле в основни региони
В Испания овчето мляко поевтиня с над 20 на сто през април на годишна база
Германия отчете повишени цени на хранителните продукти, напитките и тютюневите изделия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини