Начало » Важно за фермера » Животновъдство
17.06.2015 г.

От тази година ще има субсидии за сезонна паша и в 11-те природни парка

Програма за селските райони 2014 – 2020 г.

Farmer.bg

Ако по старата програма за селските райони фермерите получаваха допълнителни субсидии за сезонна паша на животните само в трите национални парка на България Рила, Пирин и Централен Балкан, през новия програмен период до 2020 г. тези субсидии ще се дават и за стадата, пашуващи в 11-те природни парка. Това съобщиха експерти от министерството на земеделието на семинар по новата програма за развитие на селските райони. По мярката за агроекология и климат в направлението пасторализъм се отпуска допълнителна помощ за стопани, отглеждащи животни в защитените паркове, припомни Лилия Чакръкчиева, главен експерт в дирекция «Развитие на селските райони» в агроминистерството.

Подпомагането се предоставя под формата на единно плащане на хектар, като субсидиите са два вида. Ако традиционната паша се извършва за стада без кучета на хектар се изплаща по 179 евро (или 358 лв.), ако фермерите хранят и кучета-пазачи, тогава безвъзмездната помощ е 182 евро на хектар (или 364 лв.)

Основното изискване към стопаните е да притежават годишно разрешително за пашуване, издадено от дирекциите на парковете, като се посочва точният размер на площите.  

Новите зони за пасторализма са в природните паркове Витоша, Врачански Балкан, Златни пясъци, Персина, Рилски манастир, Русенски Лом, Сините камъни, Странджа, Шуменско плато, Българка и Беласица.

Животновъдите са длъжни да пасат овцете и говедата само на определените от дирекциите места поне 3 месеца от годината в периода от май до октомври.

Друго изискване е те да са регистрирани в ИСАК, да са минали поне 18-часово обучение по мярката за «Трансфер на знания и действия за осведомяване».

Субсидиите се отпускат за стада от овце с над 50 животни или над 10 крави, биволи и говеда.

За да се получи допълнителното компенсаторно плащане за кучета, стопаните са длъжни да представят родословен сертификат за породата българско овчарско куче, издадено от призната развъдна асоциация.

За един хектар се приема, че може да пашува едно говедо над 2-годишна възраст или 0,15 животински единици при овцете (за 100 декара 15 овце, 60 телета от 6 месеца до 2 години или 40 малачета до 6 месеца).

Стопаните не са длъжни да поемат 5-годишни ангажименти при пасторализма, тъй като всяка година договорите с дирекциите се подновяват, поясниха от агроминистерството.

Определени са и санкцииите при неизпълнение. Финансовата помощ ще бъде намалена, ако броят на животните не отговаря на хектарите, ако се отбележи грешен агроекологичен код срещу извършването на дейностите или ако за една и съща площ са подадени две заявления.  

От тази година ще има субсидии за сезонна паша и в 11-те природни парка
19141
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Заседание на земеделската комисия
Пасторализмът умира пред погледа на институциите
338 животновъди получиха за пасторализъм над 4,2 млн. лв.
Тема с продължение
Протест срещу забраните да се пашува в природните паркове събра на дискусия депутати и експерти
Отворено писмо
Над 70 фермери от Пиринско с молба да бъдат субсидирани за пасторализъм в природните паркове
Статистика за срива в плащанията
Капанът с подпомагането по агроекология и климат щракна
Фермерите, заявили „пасторализъм“, подават протоколи до 15 ноември в СЕУ
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини