Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
17.06.2015 г.

Как да торим лозето?

Важно за фермера

Farmer.bg

Лозата е многогодишна култура, при чието торене трябва да се съобразявате с биологичните й особености. За да е пълноценно развитието й, трябва да внасяте в почвата главно азот, фосфор и калий и в по-редки случаи микроелементи, като бор, цинк, магнезий, съветват агрономи.

Ако лозето е ново

При създаването на ново лозово насаждение, преди да риголвате трябва да внесете 4-5 тона оборски тор, 50-60 кг троен суперфосфат и 45-50 кг калиев хлорид или сулфат на декар. С това се осигурява дълбокото им заораване, равномерното им разпределение в почвата и оттам изхранване на младите растения през първите години от развитието им.

Ако не наторите преди риголването, при засаждането на лозичките, оборският, фосфорните и калиеви торове могат да се използват и с влагозадържащи кристали, които осигуряват необходимия резерв от почвена влага. Най-отдолу в ямката се поставят влагозадържащите кристали, над тях - 1-2 кг добре угнил оборски тор, 40-50 г троен суперфосфат и 20-30 г калиев тор. По този начин хранителните вещества се внасят непосредствено в зоната на кореновата система.

Дават ли плод, спазвайте определен ред

Внасянето на фосфорни, калиеви и органични торове при плододаващите лозя трябва да се прави през 3-4 години, през есента, преди дълбока оран. Използва се отворена бразда в междуредието, разположена на разстояние не по-малко от 60-70 см от реда. Пролетното внасяне силно намалява ефекта от торенето.

От органичните торове се използва добре угнил оборски тор или компост в норма 4-5 тона на декар. Птичият тор се използва в количество 400-500 кг/дка.

При добра запасеност на почвата с хранителни елементи се внасят 16-18 кг/дка троен суперфосфот и по 16-20 кг/дка калиеви торове.

Азотните торове се внасят през пролетта, не по- късно от 20-30 дни преди разпукването на пъпките. След разпръскването им по повърхността, се заорават. Може да се направят две подхранвания – първото - с първата пролетна обработка на почвата, а второто - при наедряване на ягоридата.

Пръскайте през вегетацията

По време на вегетацията може да се извърши пръскане на лозичките с течните и суспензионни торове за листно подхранване. Подхранването трябва да се извършва при облачно време или привечер, за да може разтворът да се погълне от листата. Пръсканията в топлите часове на деня могат да предизвикат пригори по листата. Те се прилагат по определена схема за всеки тор и могат да се съчетаят с борбата срещу болести и неприятели.

Повече или по-малко

Нормалното азотно хранене води до подобряване на външния вид на растенията, но ако пък има излишък, то тогава те се характеризират с буен растеж, стават неустойчиви на болести и ниски температури. Ако няма достатъчно азот обаче, листата издребняват и изсветляват, прирастът на леторастите намалява, а оттам и количеството и качеството на получената реколта.

Недостигът на фосфор предизвиква почервеняване на листната дръжка, листата стават тъмнозелени и се завиват надолу. Излишъкът му намалява разтворимостта на желязото.

При недистиг на калий листата от средната част на летораста загубват зеления цвят по периферията си, а след това и между нерватурата. При силен недостиг листата опадат преждевременно.

Особено внимание трябва да се обърне на съдържанието на калций в почвата при създаване на нови насаждения. На почви с високо съдържание на карбонати не трябва да се създават нови лозя! По растенията се появява неинфекциозна хлороза, борбата с която е много трудно и скъпо мероприятие. При нея най-младите листа по върховете на леторастите избледняват и развиват специфична междужилкова хлороза, а нерватурата остава зелена. При по-силна форма се появяват некрози, започващи от ръба на листата. Може да доведе и до изсъхване на главината.

Как да торим лозето?
30710
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Франция е домакин на 45-ия Световен конгрес по лозарство и винарство
От днес
Лозари и винари могат да подават електронни заявления за авансово плащане по Стратегическия план
Лозарите с насаждения от сортовете на ИЛВ - Плевен могат да регистрират вината си като сортови!
Бюджетът на помощта за 2024 г. е до 5 000 000 лв.
Разработена е национална програма от мерки за контрол на вредители по винени лозя
ДФЗ отговаря за читателите на синор.бг
Два пъти повече лозари искат помощ за застраховане на реколтата през 2024 г.
В БАН започнаха нов проект с приложение в биоземеделието
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини