Начало » Новини » Света

Експерти на MARS очакват добиви над средните от основните култури у нас

За ЕС като цяло обаче прогнозите са занижени спрямо направените през май
Синор.БГ / 27.06.2024 г.
Експерти на MARS очакват добиви над средните от основните култури у нас

В редовния си месечен доклад за юни експерти на Европейската агенция за наблюдение на селскостопанските ресурси (MARS) понижиха прогнозите си за добивите на почти всички основни селскостопански култури в Европейския съюз, макар почти всички да остават над средните показатели за последните 5 години. Като причина за корекциите основно в посока на понижение са посочени прекомерните валежи в държавите от Бенелюкс, западна Германия, североизточна Франция и северна Италия, отразили се неблагоприятно на развитието на посевите.

В България обаче перспективите за жътвата са добри, след като количествата валежи влязоха в обичайните граници и това допринесе за достатъчното напояване на есенните и пролетните култури. Въпреки високите температури през юни добивите от есенниците се очертават доста високи, а сеитбата на пролетните култури премина добре, така че и при тях добивите могат да надхвърлят средните. В основните северни селскостопански райони на страната натрупването на биомаса и увеличаването на листната маса при царевицата и слънчогледа са над средното ниво, докато заради по-ограничените валежи в ююгоизточните части след средата на април недостигът на влага забавя развитието на пролетните посеви, които все още са слабо вкоренени. Очакванията за добивите в страната като цяло са положителни – над средните 5-годишни показатели.

За ЕС като цяло експертите на MARS понижиха прогнозата си добивите от мека пшеница до 5,86 тона от хектар от предвижданите преди месец 5,92 тона от хектар. Ако предвиждането им се оправдае, резултатът ще изравни средния показател за последните 5 години. Оценката за царевицата е понижена до 7,55 тона от хектар от 7,59 тона от хектар, очаквани в края на май, но остава с 3% над средния 5-годишен показател от 7,35 тона от хектар. Ечемикът е изключение, като корекцията е минимална в посока на повишение – до 5,14 тона от хектар от прогнозираните 5,13 тона от хектар преди месец, а спрямо средния показател за последните 5 години увеличението е с 4%. При рапицата предвиждането е понижено до 3,16 тона от хектар от очаквани в края н май 3,21 тона от хектар, като вече е под-средния 5-годишен показател от 3,17 тона от хектар.

Експерти на MARS очакват добиви над средните от основните култури у нас
4204
 

Последни материали
Виж
На Био Фест бяха припомнени интервенциите за сектора
Георги Тахов връчи приза Биопроизводител на годината на пчеларя Владимир Кънев
80% от средствата ще бъдат гарантирани от държавата
Полша обмисля да подпомогне зърнопроизводителите с евтин заем, вместо със субсидии
Няма да е септември, няма да е есента
Стартирането на първия Магазин за хората се отлага за края на годината
Среща в МЗХ с браншови организации
Започна обсъждане на промени в Закона за собствеността на земята
Жителите на с. Крива бара събират пари
29-годишен фермер влезе в огъня, за да спаси селото си и ... остана без трактор
Закъснели сме
Утре да започне ваксинирането срещу шарка по овце и кози, призова шефът на Съюза на ветеринарите
Свързани материали
Виж
На Био Фест бяха припомнени интервенциите за сектора
Георги Тахов връчи приза Биопроизводител на годината на пчеларя Владимир Кънев
Съветът министрите на ЕС
Янчев защити българската позиция за бъдещата ОСП в Брюксел и се срещна с Копа-Коджека
Тревоги
Нови изпитания пред овощарите: студ, суша и болести застрашават реколтата
Съставени са 10 акта и са образувани 5 преписки за престъпления
Откриха 36 кубика незаконна дървесина само за 3 часа в монтанско село
Ново огнище на нодуларен дерматит по говедата във Франция
Спадът в преработката на украинската рапица и слънчоглед ограничава предлагането
Канада и Аржентина изместват Украйна от пазара на шротове в ЕС
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини