Реформираната общо селскостопанска политика (ОСП) е по-добра и по-гъвкава и дава по-голяма възможност в България да бъдат приложени политики, които са адаптирани към структурата на родното земеделие. Това заяви министърът на земеделието и храните Десислава Танева пред конференция, организирана съвместно със Световната банка. Основна тема на дебатите беше българското земеделие и визията за неговото развитие. Според Танева именно европейските средства по програмата за развитие на селските райони и директните плащания са основата, която е подпомогнала развитието на сектор „Земеделие“.
Министър Танева изтъкна, че за да бъде земеделието отрасълът, който винаги е давал основния поминък и заетостта на населението, трябва да бъде постигната неговата конкурентоспособност на пазара на общността и равнопоставеността на българския земеделски производител.
„ Трябва да обединим усилията си и да отстояваме единни позиции, за да намерим решения за това какво следва да се направи, за да имаме едно развито, пазарноориентирано и конкурентоспособно земеделие, с ясна визия и стратегия. За България, сектор „Земеделие“ е изключително важен заради заетостта, която осигурява – малко над 7%.
Развитието на този сектор означава по-висок доход, заетост и производство на национален продукт, който да бъде национална марка и който има категоричната възможност да върне цената на тази марка и то още в края на настоящия програмен период “, подчерта министърът.
Начинът на финансиране от първия програмен период според Танева е дал добър стимул за развитие на зърнопроизводството и в момента страната ни може да се похвали с ефективно и конкурентноспособно такова.
„Надяваме се, че чрез реформираната Общо селскостопанска политика, чието прилагане започнахме от тази година с директните плащания и отворена програма, наистина да мотивира и тези производители, които достигнаха и с помощта на първия програмен период конкурентоспособност и да ги мотивира в развитието и на останалите производства, които допринасят и за повече заетост“, каза още министър Танева.