Абсурдно ниските изкупни цени на млякото, които продължават да падат, скоро ще предизвикат масови протести сред овцевъдите и останалите животновъди, чиято продукция е драстично обезценена. Само преди месец браншът се въпротиви срещу срива в цените, които от зимата до пролетта паднаха от 1,80 на 1,40 лв. за литър. За последните дни наглостта на търговците достигна дотам, в някои региони като Копривщица например, литър овче мляко се купува по 90 стотинки, съобщи за Farmer.bg председателят на Националната овцевъдна асоцация Бисер Чилингиров. В същото време литър овче мляко в Румъния държи твърда цена от 2 лева, още по-скъпо е в Гърция и други съседни държави, припомни експертът.
„У фермерите се надига гняв, който много скоро ще прелее в протести срещу мандрите, поставящи сектора в унизително състояние”, добави шефът на асоциацията. Този път животновъдите ще протестират пред сградите на мандрите, няма да блокират пътищата, защото е ясно, че печалбата им се изяжда от търговците, които не са произвели и литър мляко, обясни още Чилингиров.
Според него сегашното състояние на вътрешния пазар е пример за безскрупулно извиване на ръцете на животновъдите, които са поставени на колене. Като припомни, че отпадането на квотите и спадът в цените на млякото се отнася само за кравето мляко, експертът изобличи изкупвачите, които използват ситуацията, за да свалят безконтролно цените на всичкото мляко.
Според Чилингиров мотивите на производителите на сирене нямат нищо общо с пазарната логика.
Мандрите обясняват понижението с препълнените складове, но според Чилингиров това е чиста лъжа, защото в складовете не залежават овче или козе сирене. „Хората не купуват сиренето, произведено от внесените от Европа сухи млека, което няма качествата на българската суровина. Категоричен съм, че складовете са пълни само с некачествено сирене, затова и мандрите не могат да го изнасят”, заключава експертът.
Ако миналата година една от мандрите в Бургарско изкупуваше по 12 тона мляко на месец, сега купуват по 5 тона овче мляко. Другаде изобщо отказват да купуват козето мляко или ако го правят, предлагат цени като за краве мляко, посочва абсурдите на пазара Чилингиров.
Всичко това принуждава браншовните организации още веднъж да поставят ребром искането си държавата да въведе договорна система между фермери и преработватели, в които задължително да бъдат фиксирани минимални цени при изкупуването.
Натрупаните проблеми са довели хората до отчаяние и въпреки наближаващия Гергьовден овцевъдите нямат желание за празнуване. Още повече, че субсидиите, отпуснати неотдавна на бранша, ще отидат в джобовете на мандрите, които продължават да свалят цените и така принуждават фермерите да работят под себестойност, мрачно обобщава Чилингиров.