Начало » Новини » Страната
24.04.2015 г.

Лоши практики с употребата на пестициди унищожава изчезващи видове птици

Липса на контрол

Снимка: БДЗП

Изследвания на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП), проведени миналата година в района на природния парк „Русенски Лом“, са показали сериозни нарушения при използването на пестициди в земеделието. Производители от региона безконтролно са изхвърляли опаковки и остатъци от пестициди в природата, които са потенциална отрова за бозайници, птици и насекоми. Екипът на LIFE+ проекта на БДЗП „Помощ за египетския лешояд“ са установи множество случаи на отровени домашни животни – кози, овце, крави и дивеч с „червени“ царевични семена, които предварително са били изхвърлени край горички и ниви.

Умишлено се тровят бездомни кучета, чакали, лисици и други дребни хищници, които стават източник на вторично тровене за хищните птици.

Проверката е установила и редица незаконни бунища край нивите с изхвърлени огромни количества найлонови чували, торби, пликове, пластмасови бутилки, като голяма част със съдържание на остатъци от семена или активни вещества като пестициди и минерални торове, големи количества от които на едно място са намерени разпилени по земята.

Тези практики вероятно са широко разпространени в цялата страна.

Местността се характеризира от една страна, с интензивното използване на големи земеделски площи и от друга – с непосредствената близост на Природен парк „Русенски Лом” - много подходяща територия за редица видове със сравнително ниска численост (керкенез, обикновен мишелов, белоопашат мишелов, малък креслив орел и др.), изчезнали (скален орел, ловен сокол) или изчезващи (египетски лешояд).

Световната природозащитна организация BirdLife International, част от която е БДЗП, призовава за въвеждане на нови законови и други мерки по отношение използването на инсектициди и родентициди в селското стопанство – необходимо е да се забрани използването на тези, които имат най-голям потенциал да причинят вреда на птиците, като трябва да се търсят техни безопасни заместители.

През последните десетилетия все повече се увеличават фактите за токсичното пряко и индиректно въздействие на пестицидите, използвани в земеделието в Европа върху птиците. Особено чувствителни на натравяне с пестициди са хищните птици, поради тяхното най-високо положение в хранителната пирамида. 

БДЗП и Birdlife International призовават земеделските стопани да спазват законоустановените изисквания при използването на пестициди и минерални торове в селскостопансктаа си практика, и да  изхвърлят отпадъчни опаковки на токсични за околната среда вещества на регламентирани за целта места. Необходимо е и да се завиши вниманието на отговорните институции в България по отношение вида и начина на използване на пестициди в селското стопанство.

Лоши практики с употребата на пестициди унищожава изчезващи видове птици
7676
 

Последни материали
Виж
Християнски празници
На архангел Михаил се пекат обредни хлябове и се нарича за здраве
Предотвратяване на гниенето на лука по време на съхранение
Водата за пиене на Истанбул свъшва след 85 дни
Конгрес по зелени биотехнологии събра международната научна общност в София
Карантинна опасност – картофен молец
Шумен и Плевен
Главчев разпореди на екоминистерството да се задейства за разрешаване на водната криза
Свързани материали
Виж
Смекчават изискванията
Германия публикува програмата си за намаляване използването на пестициди
Обнародвана е промяната в Наредба 12
Премахнато е изискването за самоконтрол на остатъци от пестициди
Вижте ставките
ДФЗ разплати над 200 млн. лв. на 14 350 фермери за намаляване използването на пестициди
Обсъждане на промените в Наредба 12
Преработватели остро възразяват срещу норматив, премахващ фермерския самоконтрол при употребата на пестициди
Поемат се разходите на земеделските стопани
Семинар: Употреба на пестициди при биологично и конвенционално производство на полски култури
Продажбите на пестициди в ЕС намаляват
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини