Правителството одобри промени в Наредбата за условията и реда за прилагане на схемата за предоставяне на плодове и зеленчуци в учебните заведения „Училищен плод”. Схемата „Училищен плод” се прилага успешно в страната ни от 2010 г., като броят на участващите в нея нараства всяка учебна година. Основен елемент в схемата е прилагането на съпътстващи мерки в учебните заведения. Те са насочени към придобиване на знания относно производството на плодове и зеленчуци, техните хранителни качества, значението на консумирането на пресни плодове и зеленчуци за човешкото здраве, както и за принципите на здравословното хранене. Задължително е всички участващи учебни заведения да прилагат поне една съпътстваща мярка.
В рамките на Общата селскостопанска политика за новия програмен период 2014-2020 се предвижда съпътстващите мерки да бъдат допустими за финансиране от ЕС. До сега това беше възможно само с национални средства. Общият размер на разходите за съпътстващи мерки може да достига до 15% от годишния размер на помощта от ЕС, предоставена на съответната държава-членка.
Промените в Наредбата за условията и реда за прилагане на схема за предоставяне на плодове и зеленчуци в учебните заведения - схема „Училищен плод”, определят съпътстващите мерки, които подлежат на финансиране, бенефициентите на помощта и условията и реда за нейното получаване. Разширява се и обхватът на съпътстващите мерки, като се включват мерки, които дават познания на децата за селското стопанство като цяло и екологичните въпроси, както и за борбата с разхищението на храни.
Отразена е възможността, предвидена в Регламент №1308/2013, при прилагане на схемата да се даде приоритет на снабдяването на учебните заведения с плодове и зеленчуци чрез местни покупки от местни пазари. По този начин се стимулира производството на плодове и зеленчуци в страната, като се осигурява допълнителна възможност за пазарна реализация.
Измененията и допълненията на Наредбата са насочени към постигане на целите на схемата за изграждането на трайни навици у децата за консумация на плодове и зеленчуци и изграждането на здравословни хранителни навици.