След структурните промени в администрацията на министерството на земеделието и подчинените му агенции с най-голям щат остава Българската агенция по безопасността на храните. Това е записано в промените към устройствените правилници на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, Изпълнителната агенция по горите, Българската агенция по безопасност на храните, Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството, Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол, Селскостопанската академия и Министерството на земеделието и храните, които предстои да бъдат одобрени от Министерския съвет. Според този проект щатът на министерството ще бъде от 602 служители, а в агенцията по храните ще работят 2283 души. Въпреки орязването на структурана в агенцията по рибарство, щатните бройки там ще бъдат повече от тези в агенцията по горите. Според проекта щатът в агенцията по рибарство ще бъде 242 души, а в горската агенция – 143. В агенцията по сортоизпитване, апробация и семеконтрол ще работят 144 служители, а 100 щатни бройки ще има в агенцията по селекция и репродукция в животновъдството.
В агенцията по храните ще бъде обособена самостоятелна дирекция „Човешки ресурси, обучение и квалификация”, като целта е да се подобри работата на административния капацитет. Досегашната практика тази дейност да се осъществява от дирекция „Финансово-стопанска дейност“ не позволява провеждането на системна и последователна политика за привличане, обучение, мотивация и задържане на служителите.
Закрива се главна дирекция „Координация и контрол“ като методическото ръководство, координация и контрол на дейността на областните дирекции по безопасност на храните се поемат от съответните дирекции в централното
управление. Проведеният функционален анализ показа, че главната дирекция има формулирани твърде общи функции.
Налице е и дублиране на функции, тъй като дирекцията контролира и координира дейността на областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ). Те се състоят от отдели, които се ръководят методически и се координират от други дирекции от специализираната администрация - дирекция "Растителна защита и контрол", дирекция "Здравеопазване и хуманно отношение към животните и контрол на фуражите“, дирекция "Контрол на ветеринарно-медицински продукти" и дирекция "Контрол на храните”.
Предлагат се изменения и в структурата на агенцията по горите, които определят по-ясно и категорично функциите на отделните дирекции с цел засилване на осъществявания текущ и превантивен контрол по опазване на горските територии и по-специално намаляване на незаконната сеч.
Актуализирането на структурата се налага с цел засилване на контрола на агенцията по отношение опазването на горските територии с цел превенция и намаляване на незаконната сеч, опазване на дивеча и рибните ресурси.
Сериозни промени се правят в Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА), където от досегашните териториални звена се свиват от 27 на 4, като самата агенция се мести в Бургас.
Районът на Бургас е с най-големи количества риба според разрешените квоти, с най-голям брой издадени разрешителни за извършване на стопански риболов, с най-много регистрирани риболовни кораби и голям брой вътрешни водоеми.
С цел оптимизация дейността на агенция се създават 4 териториални звена
със статут на отдели, както следва:
1. Отдел „Рибарство и контрол“ - Черно море със седалище гр. Бургас, обхващащ територията на областите Бургас, Варна и Добрич;
2. Отдел „Рибарство и контрол“ - Централен Дунав със седалище гр. Русе, обхващащ територията на областите Велико Търново, Габрово, Ловеч, Плевен, Разград, Русе, Търговище и Шумен;
3. Отдел „Рибарство и контрол“ - Западна България със седалище гр. София, обхващащ територията на областите Благоевград, Видин, Враца, Кюстендил, Монтана, Перник, София-град и София;
4. Отдел „Рибарство и контрол“ - Южна България със седалище гр. Пловдив, обхващащ територията на областите Кърджали, Пазарджик, Пловдив,Сливен, Смолян, Стара Загора, Хасково и Ямбол.
С оглед целесъобразното изразходване на средства след оптимизиране на структурата на ИАРА се намалява числеността на персонала.
В правилника подробно са разписани и новите функции, които поемат отделните дирекции „Развитие на селските райони, „Директни плащания”, „Животновъдство”, „Морско дело”, „Връзки с обществеността” в министерството на земеделието и храните.
След одобрението от правителството и обнародването им в „Държавен вестник” промените ще влязат в сила.