През последните години 30% от реколтата от какаово семе се губи заради климатичните промени, вредители и болести, срещу които за момента не са открити средства за лечение, а търсенето на световните пазари надхвърля предлагането. Особено силен натиск върху търсенето оказва потреблението в Китай, чието население продължава да повишава стандарта си на живот. Според оценките на експерти ако това положение се запази и през следващите няколко десетилетия, шоколадът ще стане доста скъпо лакомство, недостъпно за повечето хора, информира Би Би Си.
За да бъде избегнат подобен сценарий, в английския град Рединг е създаден международен център за изолиране на нови какаови разновидности, които могат да помогнат в борбата със заболяванията. В парници с наподобяващи тропиците климатически условия се отглеждат 400 сорта какао, а учени развиват нови видове дървета, устойчиви на по-сух климат, и правят присадки, за да може след израстването си да понасят болестите без загуби за реколтата. При това те внимават да присаждат само здрави калеми, за да не бъдат пренесени вредители и заболявания. По-суровият климат във Великобритания също съдейства за изолирането на какаовите сортове, тъй като растенията се отглеждат далеч от родната си влажна среда, в която биха могли да развият специфичните заболявания и да бъдат нападнати от вредители.
След 2 години под карантина здравите семена се товарят на кораб и се доставят в над 20 държави, включително в Западна Африка, където се добива 75% от световната реколта, а заетите в отглеждането са над 2 млн. души.