Начало » Новини » Света
09.03.2015 г.

Фермерите в ЕС се опасяват от сътресения след отпадането на млечните квоти

Прогнози

Farmer.bg

През миналата седмица ирландски чиновници предрекоха милиардни печалби и хиляди нови работни места при откриването на огромен нов завод за производство на сухо мляко, предназначено за развиващите се пазари, позовавайки се на историческото премахване на квотите в млечния бранш в Европейския съюз от 1 април. В други части на ЕС обаче мнозина фермери не са толкова оптимистично настроени. Те се опасяват, че отпадането на запазилите се в продължение на 30 години квоти ще доведе до още по-силна конкуренция и ще увеличи и без друго достатъчно силното колебание на цените, съобщи Ройтерс.

След 1 април за пръв път от 1984 г. за фермерите няма да има законови ограничения за количествата мляко, които могат да произвеждат. От ЕС се надяват реформата, която е една от най-големите за последните години, да разкрие нови огромни пазари за европейските млечни продукти в Азия и Южна Америка. В момента те се снабдяват от конкуренти като Нова Зеландия и САЩ.

Откритият през миналата седмица завод на ирландската компания за млечни продукти „Гланбия Ингридиънтс Айрлънд” е в състояние да произвежда до 300 тона сухо мляко дневно, като изграждането му е струвало 180 млн. евро.

Плановете на Ирландия да увеличи производството на мляко с 50% до края на десетилетието обаче са много по-амбициозни от тези на останалите държави в ЕС. Други държави очакват ръст под 20%, като прогнозите за съюза като цяло са за увеличение с едноцифрен процент.

От холандската „Рабобанк” очакват увеличаване на производството със 7-8% до 2020 г., като влиянието на този процес върху цените ще зависи от това колко бързо новото производство ще се появи за продажба в интернет. „Дългосрочната тенденция е възходяща, но пътуването се очертава доста неравно”, смята анализаторът Матю Джонсън.

В част от фермите вече се реализират планове за разширяване. 36-годишният ирландски фермер Бил О`Кийф заяви, че иска за една година да удвои своето стадо до общо 320 крави. През 90-те години на ХХ век семейството му е трябвало да плати над 50 хил. евро за покупка на квоти, така че да може да увеличи броя на кравите от 120 на 160.

Но хора, чийто бизнес е свързан с фермерите в други части на ЕС, твърдят, че мнозина изчакват да видят какво ще бъде действителното отражение на премахването на квотите най-малко в краткосрочен и средносрочен план.

„За някои фермери 1 април е денят на освобождението, но други се плашат от него. Предстои турбуленция и вероятно ще трябва да свикваме с това”, заяви Франс Курентюш, член на бордана директорите на холандския млечен кооператив „Фрисланд Кампина”.

В същото време фермерски организации съобщават, че производителите в планинските,  крайните северни и крайните южни части на ЕС се притесняват дали ще се справят с нарасналата конкуренция от страна на големите ферми в регионите с по-умерен климат. Премахването на квотите „ни плаши”, заяви 54-годишният Албърт Мартин, който гледа 48 крави в областта Изер във френските Алпи. „Аз все още обаче имам надежда. Мисля, че само след няколко години млякото ще се плаща по-скъпо в сравнение с днес”, добави той.

От лобистката организация „Юропиън Милк Борд” обявиха, че новата система ще увеличи вероятността за рязък спад на цените, което принуждава фермерите да се отказват от бизнеса си. Оттам призоваха за създаването на система за спешни ограничения върху производството, която да се прилага в случай, че цените се срутят. През миналата година цените на млечните продукти в ЕС се понижиха средно с 19% заради нарасналото производство, по-слабото запасяване със сухо мляко в Китай и забраната за внос на хранителни продукти, въведена от Русия на 6 август.

Ирландският министър на земеделието Саймън Коувни обаче заяви, че на практика цялото допълнително производство ще излезе на международния пазар. Според него европейските фермери трябва да се притесняват не от конкуренцията вътре в съюза, а от тази на производители като Нова Зеландия, която е увеличила 4 пъти производството, откакто ЕС въведе квотите. „След 1984 г. бяхме като с усмирителна риза. Трябва да се подготвим за колебанията на цените, които са реалност независимо дали го желаем, или не”, добави той. 

Фермерите в ЕС се опасяват от сътресения след отпадането на млечните квоти
8014
 

Последни материали
Виж
Тенденцията към спад на поголовието свива предлагането и вдига цените
Испания увеличи приходите от износа на овце и кози през миналата година
Тунис също проведе успешна процедура за внос при спад на цените
И родната хлебна пшеница е сред вероятните победители на търга в Алжир
Какви са обичаите и поверията за най-тъжния ден за християните
На Разпети петък Христос става изкупителна жертва за човешките грехове
По данни на Евростат в България поевтиняват устойчиво от януари 2024 година
Яйцата в ЕС ускориха поскъпването през март на годишна база, но не и у нас
От БАБХ твърдят, че стриктно следят за проследимостта на продуктите
Нямат основание твърденията за подвеждане на потребителите с вносното агнешко
Агрометеорологична прогноза за периода 18-24 април 2025 година
Благоприятни топлинни условия ще осигурят умерено темпо на вегетация
Свързани материали
Виж
Пушена скумрия с кисело мляко
Мляко за поливане и пръскане на разсада
По-високи цени на млякото в 24 държави от ЕС
Въвеждаме мита за американски селскостопански продукти
Българските крави дават мляко с масленост 3,6-3,8 на сто
Два лева за кофичка кисело мляко от 400 грама в магазина не е нормална цена
Парадоксално най-много се плаща в Кипър, България е сред опашкарите
Изкупните цени на млякото в Португалия са сред най-ниските в ЕС
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини