Българското дружество за защита на птиците организира през лятото международен семинар, посветен. на световно застрашения от изчезване египетски лешояд. Работната среща ще се проведе от 5 до 8 юли в София с участието на повече от 50 експерти от 25 държави. Основната цел на срещата е разработването на план за действие за опазване на балканската, кавказката и централно-азиатската популация на египетския лешояд по миграционния му път и в местата за зимуване. Ще присъстват орнитолози от почти всички държави местообитания на лешоядите, където те отглеждат своите поколения, летуват или прекарват зимата. Планът за опазването на египетския лешояд ще се разработи въз основа на последните научни данни за миграционните пътища на вида, местата за почивка, типа местообитания и опасностите, които го застрашават по време на миграцията и в местата за зимуване.
Египетският лешояд е единственият мигриращ лешояд в Европа и е сред най-бързо изчезващата хищна птица на континента. Само на Балканите популацията му е намаляла с над 80% за последните 30 години. Международният план за действие ще играе ролята на ключов инструмент за насърчаване на трансконтиненталното сътрудничество и прилагането на мерки за опазването на балканската, централно-азиатската и кавказката популация на вида.
Срещата се организира от БДЗП в рамките на LIFE+ проект „Помощ за египетския лешояд“, финансиран от Европейската комисия и Фондация „А. Г. Левентис“, и от Меморандума за мигриращите хищни птици в Африка и Евразия (CMS/RaptorsMoU).
Повече за срещата, както и регистрационни форми за самофинансирани участници, може да намерите на www.LifeNeophron.eu.
Ако искате да вземете участие в създаването на плана, но нямате възможност да присъствате, моля свържете се с д-р Стоян Николов, ръководител LIFE+ проект „Помощ за египетския лешояд“ (stoyan.nikolov@bspb.org). За информация, относно регистрацията и логистиката – с Ваня Георгиева, администратор на проекта (vanya.georgieva@bspb.org).