Устойчивото отглеждане и събиране на билки, горски плодове и гъби трябва да получи подкрепа от Европейската комисии като възможност за намаляване на безработицата и обезлюдяването. Предложението е внесено от българския евродепутат Момчил Неков при представяне на позицията на Европейския парламент по новата европейска стратегия за горите, която се обсъжда от европейските институции. Освен че са здравословни, лечебните растения и горските плодове могат да се използват и като суровина за фармацевтичната, козметичната и хранително-вкусовата промишленост, се посочват в мотивите.
Европейският парламент ще приеме позицията си по стратегията за горите в ЕС в края на април, а преди това земеделската комисия ще я гласува през март. Европейската комисия внесе проекта през септември 2013 г.
Социалистът Неков, който е член на земеделската комисия на Европейския парламент внесе общо 11 поправки, които са свързани с развитието на нови дейности в горите, с по-ефективното използване на ресурсите и с по-добра координация на европейските инициативи, свързани с горската политика.
С една от идеите си Неков препоръчва да се поощрява използването на дървесината и дървесните отпадъци като кора, стърготини и клони и биомаса като алтернатива на изкопаемите горива.
Предлага се още да се насърчават научните изследвания за създаване на нови продукти от дървесина и биомаса.
Момчил Неков приветства усилията на Европейската комисия за създаване на европейска информационна система, която да позволи електронно наблюдение при инвентаризацията на горите. Той предлага чрез програмата на ЕС за развитие на селските райони, както и чрез структурните фондове, да се провеждат информационни кампании за възможностите за правене на бизнес, както и за програми за обучение на млади горски стопани.
Друга поправка на евродепутата социалист предвижда чрез горската стратегия да се стимулира търсенето на общи, европейски подходи при горски пожари и други природни бедствия, както и при преодоляване на последствията от климатичните промени.
"Близо една трета от територията на България е покрита от гори. Добра стратегия за горите и тяхното добро управление могат значително да помогнат на над 200 български общини, притежаващи гори, в превръщането им на източник на социални и икономически ползи", заяви Момчил Неков.