Начало » Новини » Коментари
18.12.2014 г.

Производителите на зеленчуци ще получават по 145 лева на декар директни плащания

Разпределение

Farmer.bg

От следващата година производителите на зеленчуци ще получават по 145 лева на декар по три от схемите на директните плащания, овощарите ще разчитат на 130 лева, а помощта за оранжерийното производство ще бъде 545 лв. за декар. Средствата ще се отпускат като базово плащане (така нар.СЕПП – 20 лв. на дка), преразпределително плащане (за първите 300 декара, 15 лв. за дка) и за схемата за обвързаната подкрепа, където за хектар зеленчуци, отглеждани на полето, ще се отпускат 507 евро, или 100 лв. за дка. Това са последните разчети на агроминистерството, оповестени от зам. министъра на земеделието Васил Грудев при вчерашната среща с бизнеса, проведена в парламента. Той поясни още, че субсидиите за оранжерийното производство са намалени от Европейската комисия с мотива, че таванът не трябва да превишава пет пъти субсидията на зеленчуците, отглеждани на полето. В първоначалния проект за хектар фермерите трябваше да получават по 7 500 евро, но след забележките на ЕК е станало ясно, че таванът не може да превишава 2 500 евро за хектар.  

Срещата беше инициирана от представители на 11 браншови организации, които настояваха годишните субсидии по обвързаната подкрепа да се поделят поравно между тях и животновъдите, така че секторът да получи необходимата подкрепа, каквато през последните седем години липсваше.

Браншовиците поискаха обяснение защо при управлението на кабинета „Орешарски” бяха излъгани за бъдещото разпределение на средствата, което беше направено тихомълком в ущърб на зеленчукопроизводителите. Като подчертаха, че не искат се конфронтират с животновъдите, защото и те като тях досега са били ощетявани, градинарите поискаха разбиране и цялостна подкрепа. „Не може в парламента да се събират всякакви лобита, които защитават всичко друго, но не и българските производители”, заяви собственикът на петричките „Оранжерии” Велин Георгиев. Той припомни огромните трудности, които браншът има с горивата и високия акциз за природния газ, използван в производството на зеленчуци, който не се покрива от държавни помощи.

„След тежка година като тази, когато овощните насаждения бяха поразени от градушки, никой не мисли за това, че плододаването на дърветата ще спре поне за две-три години след пораженията от тези градушки”, посочи Божидар Петров, председател на съюза на малинопроизводителите. Хората са възмутени и от факта, че парите за зеленчукопроизводство тази година бяха взети и пренасочени като компенсации за синия език при животновъдите, което е допълнителен проблем. Така вместо планираните 10 млн. лв. те получиха само 5 млн. лв.

Председателят на съюза на градинарите Слави Трифонов изрази общото съмнение, че браншът умишлено се води до фалит, за да се унищожи родното производство. „На среща с посланика на Турция у нас разбрах, че през следващите години българският пазар е основен приоритет за техните зеленчуци”, посочи още Трифонов. Според него в момента по борсите българските плодове и зеленчуци съставляват едва 2% от общото количество, предлагано на пазара.

Хората са на ръба да изкоренят градините си и това ще стане, защото с това подпомагане трудно ще оцелеем. Изключително тежко е състоянието на всички градинари, затова настояваме за подобаваща подкрепа, посочи и Венцислав Каймаканов, председател на съюза на картофопроизводителите.

Браншовиците обмислят протести, като решението ще бъде взето до няколко дни. 

Производителите на зеленчуци ще получават по 145 лева на декар директни плащания
28135
 

Последни материали
Виж
Резките температурни промени пък стресират растенията
В Украйна се опасяват за състоянието на есенниците при по-дълги топли периоди
В рамките на ЕС обаче се очертава спад в доставките от едва 2 на сто
Износът на мека пшеница от Франция извън ЕС се срива до минимума за XXI век
Сарми от кисело зеле със зеленчуци
Според изчисления на социални експерти
Колко ще ни излезе празничната трапеза за Бъдни вечер и Коледа
Традиции, вярвания, гадания и забрани, свързани с празника
На Бъдни вечер огънят да стопли сърцата ни!
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Свързани материали
Виж
Търсят решение за фермерите, изпуснали срокове по обвързаната подкрепа
Традиционно изложение в Русе представя вкусните родни плодове
Градински вредители и болести, живеещи в опадалите листа и плодове
INDAGRA & INDAGRA FOOD 2024
До 3 ноември България се представя с първокласни плодове на изложение в Румъния
Позиция на браншовата камара
Производителите на плодове и зеленчуци ще протестират при 4-то отлагане на украинската помощ
До момента са одобрени 95 заявителя по двете схеми
3502 училища и детски градини получават продукти по схемите Училищен плод и Училищно мляко
Организациите на производители на български плодове и зеленчуци вече са 18
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини