Начало » Новини » Коментари
18.12.2014 г.

Производителите на зеленчуци ще получават по 145 лева на декар директни плащания

Разпределение

Farmer.bg

От следващата година производителите на зеленчуци ще получават по 145 лева на декар по три от схемите на директните плащания, овощарите ще разчитат на 130 лева, а помощта за оранжерийното производство ще бъде 545 лв. за декар. Средствата ще се отпускат като базово плащане (така нар.СЕПП – 20 лв. на дка), преразпределително плащане (за първите 300 декара, 15 лв. за дка) и за схемата за обвързаната подкрепа, където за хектар зеленчуци, отглеждани на полето, ще се отпускат 507 евро, или 100 лв. за дка. Това са последните разчети на агроминистерството, оповестени от зам. министъра на земеделието Васил Грудев при вчерашната среща с бизнеса, проведена в парламента. Той поясни още, че субсидиите за оранжерийното производство са намалени от Европейската комисия с мотива, че таванът не трябва да превишава пет пъти субсидията на зеленчуците, отглеждани на полето. В първоначалния проект за хектар фермерите трябваше да получават по 7 500 евро, но след забележките на ЕК е станало ясно, че таванът не може да превишава 2 500 евро за хектар.  

Срещата беше инициирана от представители на 11 браншови организации, които настояваха годишните субсидии по обвързаната подкрепа да се поделят поравно между тях и животновъдите, така че секторът да получи необходимата подкрепа, каквато през последните седем години липсваше.

Браншовиците поискаха обяснение защо при управлението на кабинета „Орешарски” бяха излъгани за бъдещото разпределение на средствата, което беше направено тихомълком в ущърб на зеленчукопроизводителите. Като подчертаха, че не искат се конфронтират с животновъдите, защото и те като тях досега са били ощетявани, градинарите поискаха разбиране и цялостна подкрепа. „Не може в парламента да се събират всякакви лобита, които защитават всичко друго, но не и българските производители”, заяви собственикът на петричките „Оранжерии” Велин Георгиев. Той припомни огромните трудности, които браншът има с горивата и високия акциз за природния газ, използван в производството на зеленчуци, който не се покрива от държавни помощи.

„След тежка година като тази, когато овощните насаждения бяха поразени от градушки, никой не мисли за това, че плододаването на дърветата ще спре поне за две-три години след пораженията от тези градушки”, посочи Божидар Петров, председател на съюза на малинопроизводителите. Хората са възмутени и от факта, че парите за зеленчукопроизводство тази година бяха взети и пренасочени като компенсации за синия език при животновъдите, което е допълнителен проблем. Така вместо планираните 10 млн. лв. те получиха само 5 млн. лв.

Председателят на съюза на градинарите Слави Трифонов изрази общото съмнение, че браншът умишлено се води до фалит, за да се унищожи родното производство. „На среща с посланика на Турция у нас разбрах, че през следващите години българският пазар е основен приоритет за техните зеленчуци”, посочи още Трифонов. Според него в момента по борсите българските плодове и зеленчуци съставляват едва 2% от общото количество, предлагано на пазара.

Хората са на ръба да изкоренят градините си и това ще стане, защото с това подпомагане трудно ще оцелеем. Изключително тежко е състоянието на всички градинари, затова настояваме за подобаваща подкрепа, посочи и Венцислав Каймаканов, председател на съюза на картофопроизводителите.

Браншовиците обмислят протести, като решението ще бъде взето до няколко дни. 

Производителите на зеленчуци ще получават по 145 лева на декар директни плащания
27171
 

Последни материали
Виж
Почти всички пчелни семейства в Полтавска област са оцелели през зимата
Пчеларите благославят ранната пролет в Украйна и очакват добра реколта
Обзор на Софийска стокова борса за периода 28-30 април 2024 г.
Търговците със зърно и слънчоглед на борсата оставиха сделките за след празниците
Важно е да се знае
Правила за засаждането на разсадите
Отворено писмо
Браншовици призовават Тахов за нова подкрепа заради градушките
Наредба 3, която се обсъжда до 20 май
Промените в част от екосхемите, за които ще се кандидатства през тази година
Световната банка: Глобалните цени на зърното падат на фона на изобилното предлагане
Свързани материали
Виж
Загубите за реколтата от плодове са основно при ранните сортове
Студовете през април нанесоха щети на овошките в ЕС и Украйна
Снегът изпочупи младите ластари на малините
Ниските температури нанесоха значителни щети на овошките в Сърбия
През първото тримесечие на годишна база
Приходите от износа на плодове и ядки от Украйна скочиха с близо 50 на сто
Бивш председател на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци
Константин Ламбрев: По-лесно е да изнесем консервите си, отколкото да ги продаваме в България
Започна изложението за плодове и зеленчуци „Фрескон“ в Солун
По казуса с контрола върху вноса на плодове и зеленчуци
ВАС отмени връщането на частната лаборатория на Капитан Андреево
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини