Начало » Новини » Коментари
17.11.2014 г.

При неспазване на условията за зeлени плащания фермерите могат да загубят до 50% от парите по схемата

Форма за проверка за зелени плащания

Центърът за иновативно земеделие разработи форма за проверка за зелени плащания, чиято цел е да подпомогне земеделските стопани при планиране на дейностите в стопанството и да улесни кандидатстването за директни плащания през кампания 2015, съобщи за Farmer.bg председателят на центъра Свилен Костов.

Формата  позволява на фермерите да проверят кои изисквания за зеления компонент, свързани с разнообразяване на културите и отделянето на екологично насочени площи, трябва да покриват техните стопанствата.
Интерактивният интерфейс позволява лесно въвеждане на основна информация за площи и култури за дадено стопанство, а резултатът се визуализира на екрана. 

Центърът за иновативно земеделие в статия озаглавена „Зеленият път на директните плащания” пояснява предстоящите промени. „Реформата в Обща селскостопанска политика на Европейския съюз за периода 2015-2020 още по-активно води земеделските стопани в посока опазване на природните ресурси като „обвързва“ необвързаните директни плащания с т.нар. зелени плащания.

Цената на това обвързване е отделянето на 30 % от годишния финансов пакет за директни плащания за всяка държава за зелените плащания, чиито три елемента са разнообразяване на културите, запазване на постоянно затревените площи и отделяне на екологично насочени площи в стопанствата на фермерите. Зелените плащания са надграждане на действащите условия по кръстосаното съответствие – законоустановените изисквания за управление и правилата за добро земеделско и екологично състояние. И ако до момента неспазването на някои от тези изисквания водеше до налагане на административна санкция от ДФЗ, с въвеждането на зелените плащания вече става въпрос за отделна субсидия, обвързана с изпълнението на определени задължения.

Разнообразяването на отглежданите култури е първото изискване, което земеделските стопани трябва да прилагат в своите стопанства. При изчисляването на площта, която заемат отделните култури, Разплащателната агенция ще отчита културите в периода от 15 май до 15 юли на годината на кандидатстване.

Второто изискване е отделянето и поддържането на екологично насочени площи (ЕНП). Европейското законодателство дава възможност на всяка държава-членка да определи видовете площи, които трябва да се отделят и поддържат в земеделските стопанства с цел опазване на биоразнообразието, традиционните практики и елементи на ландшафта.  ЕНП могат да са част от обработваемите площи на стопанството, засети с определени култури или под угар, а също така и елементи на ландшафта (единични и групи дървета и синори), които не се използват за земеделска дейност, но са част от стопанството (налично е правно основание за ползване на тези площи).

Третият елемент на зелените плащания е запазване на постоянно затревените площи. Ако фермерът стопанисва екологично чувствителни постоянно затревени площи, те ще бъдат включени като част от слой „Постоянно затревени площи“, поддържан от Министерство на земеделието и храните. Екологично чувствителните постоянно затревени площи са тези, които попадат в защитени зони по Натура 2000, съгласно чл. 3, ал. 1, т. 1 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Изискването за зелени плащания е свързано със забрана за разораване на тези площи, както и превръщането им в обработваеми земи.

Намаленията за неспазване на условията за зелени плащания са сериозни, като стопаните могат да загубят до 50 % от цялата сума по схемата. Допълнителни санкции за неспазване на изискванията, ще се налагат от 2017 г.”

 

 

При неспазване на условията за зeлени плащания фермерите могат да загубят до 50% от парите по схемата
27826
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Някои хитринки
Нека дадем ускорение на узряването на доматите
Провежда се форум за новите политики в областта на климата
Статистиката ясно доказва защо земеделците протестират
Под 36% от фермерите са искали субсидии през 2023 г. - и то само по три от 8-те екосхеми
За разлика от България, Германия е отличник в прилагането на директивата срещу нелоялните търговски практики
Зелените в Германия обвиниха търговските вериги за трудното икономическо положение на фермерите
Най-послу и у нас
Бизнесът живо се интересува от „зелените коридори” през митниците
Фонд „Земеделие”
Преведени са последните зелени плащания, по Натура 2000 и за необлагодетелстваните райони
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини