От началото на ноември семейната биофирма diobio с управител Павлин Пантов предлага по интернет продукцията си от ябълки, праскови и годжи бери, произвеждани в собствените градини край монтанското село Долно Белотинци. Компанията е добила популярност сред потребителите с изключително качествения сок от биологично отглеждани ябълки, които се предлагат на фермерските пазари в София. От тази есен стопаните правят и биологичен оцет, приготвен от ябълков сок, съобщи за Farmer.bg управителят на комапнията Павлин Пантов.
Идеята да започнат биологично производство на ябълки се зародила преди пет години, когато младото семейство решава да отглежда ябълки без изкуствени торове и препарати за растителна защита.
Първата трудност дошла с намирането на агроном, който да проектира насажденията. “Първият агроном ни обясни, че при ябълките биопроизводството е невъзможно, защото болестите и неприятелите са много упорити и без конвенционални препарати “няма да мине”, припомня си Пантов. Това обаче не обезкуражава младсите хора и скоро те продължават да търсят. Така попадат на дипломиран агроном по биологично земеделие, на когото “биото е в душата му и който вече пета година се грижи за насажденията като за собствени деца”. “При част от агротехническите мероприятия се движим по биодинамичния календар, разработен от Мария Тун. Ние сме едно от първите стопанства в България, което прилага и хомеопатия като метод за предпазване на растенията от болести”, обяснява още собственикът на стопанството.
Днес diobio разполага със 154 декара ябълкови градини, 10 дка с праскови и 21 дка с годжи бери. От три години дърветата раждат, като освен да ги продават директно на пазара, те ги преработват в сокове и други продукти, като по този начин повишават доходността си.
Основната част от инвестицията са собствени средства. До този момент са ползвали малък кредит, като имат и един спечелен проект за техника по програмата за селските райони. Фермерите са кандидатствали и за субсидиране на изграждане на част от една от градините, но са получили отказ. Затова и на този етап гледат твърде скептично на възможностите за финансиране по новата селска програма. „Новият програмен период е пълна Индия и докато не обявят новите правила за кандидатстване, не бихме се интересували от евентуално участие”, посочи още Пантов.
На този етап стопаните следват стриктно философията си да предлагат качествени продукти, които се търсят на пазара. Много скоро те ще започнат да предлагат и мармалад от ябълки, „от този, който навремето се режеше с нож”, обясни управителят. В момента фирмата продава конфитур от праскови, като в бъдеще ще започне и производството на прасковен нектар.