Аgriacta информира, че на германските производители на ябълки, круши и зеле ще бъдат компенсирани загубите, които те понесоха вследствие на спирането на вноса от страна на Русия. Министерството на селското стопанство на Германия в момента подготвя съответно решение по този въпрос. Германските медии съобщават, че от Федералното министерство на продоволствието и селското стопанство вече са направени необходимите юридически крачки и местните производители на плодове и зеленчуци могат да подават молби за компенсации отсега до 31 декември 2014 г. Германското правителство е получило необходимата финансова помощ за това от бюджета на ЕС. Европейската комисия отпусна средства, покриващи компенсации за 13 хил. тона ябълки и 2 хил. тона круши.
Важно е да се отбележи, че тези дни Брюксел одобри удължаване на търговските преференции за Украйна до края на 2015 г. Съгласно този режим над 80 на сто от украинската селскостопанска продукция е обект на безмитен внос в страните-членки на ЕС.
Европейските фермери се опасяват от засилване на вноса на по-евтина украинска продукция и вероятно имат сериозни поводи за безпокойство, тъй като Украйна претендира не само за увеличение на помощите, но и за по-големи безмитни квоти. Междувременно според украинските експерти печалбите на местните фермери през 2014 г. ще нараснат с 27 на сто, в сравнение с 2013 г.
Според редица анализатори украинското правителство умело разиграва руската карта за да получи повече пари като помощ от Евросъюза. Тези дни румънският президент Траян Бъсеску настоя властите в Киев да престанат да искат пари от други държави "Румъния не е против помощта за Украйна за изплащане на дълговете й, но Украйна е длъжна да разбере, че е голяма държава, която трябва сама да намира решения за оцеляването си, без да пита за пари през цялото време", коментира румънският държавен глава.