Начало » Новини » Страната
21.10.2014 г.

Холандци показват как София да стане „зелен град“

Проект

Farmer.bg

Холандски експерти от Кралската търговска асоциация за декоративни растения ще обменят опит с колеги от Столична община, за да може и София да бъде включена в световната инициатива „Зелен град“, съобщиха от общината. Целта е институциите, обществото и озеленителният бизнес в България да си подадат ръка и заедно да работят за концепцията, променила десетки градове в Европа и света.

За целта е важно да се разясни как обикновените граждани да се включат в тази инициатива, таке че от един от най-замърсените и прашни градове в Европа българската столица да се превърне в зелена територия.

Отговорите на тези и други въпроси се очаква да бъдат обсъждани  с Леон Смет, ръководител направление „озеленяване и разсадници“ на, холандската Кралска търговска асоциация за декоративни растения Anthos.

В открита дискусия „Зеленият град – мечти и реалност“, която ще се проведе на 22-и октомври в Дома на архитектите в София холандският експерт ще представи успешни зелени практики. На 23-и октомври подобни лекции са предвидени да се проведат по време на Асамблеята на общинските еколози в Правец и в Лесотехническия университет в София.

Инициативата „Зелен град“ възниква през 2002 година по време на световния фестивал на цветята «Флориада», който се организира веднъж на десет години в Холандия. За дванадесетте години на своето съществуване концепцията е възприета в много страни в Европа и на други континенти, следват я в  Германия, Ирландия, Англия, Франция, Люксембург, Испания, Китай, Корея, Индонезия, Сингапур, където „зеленото“ трайно навлиза в дневния ред на властите и обществото.

Основната й цел е да насърчи следването на нови тенденции при планирането и изграждането на зелени площ, така че озеленяването да спомага за решаване на проблемите със замърсяването на въздуха и водите, да повишава обществения просперитет, да придава на градовете по-красив и привлекателен изглед, да е в подкрепа на устойчивото икономическото развитие.  Това се постига чрез иновации в териториалното планиране на местно, национално и международно ниво.

Зелената концепция за града има няколко измерения, преплетени в цялостна визия за града - икономика, здраве, чистота, уют и наслада от средата, в която хората живеят и работят. Стойността на имотите в „зелените” райони нараства с от 4 до 30 процента в сравнение с кварталите без озеленяване. Дървета и храсти в непосредствена близост до къщата намаляват с до 10 процента сметките за ток и отопление.

Зеленото значи и здраве. Пациентите се възстановяват с 20 процента по-бързо, ако гледката от прозореца разкрива зеленина, жителите на зелените квартали боледуват по-рядко. Парковете примамват хора за разходка и отдих, което също подобрява здравето им. Зеленината е хапче и срещу преумората и нервното напрежение на забързаните делници на съвременните хора. Зеленината се бори успешно и със замърсяването на въздуха. Дървета, храсти и дори мъхът помагат за филтрирането на дребните прахови частици и така пречистват въздуха.

Концепцията за „зелен град“ се основава на разбирането, че това не е лукс, а печеливша инвестиция. Инициативата “Зелен град“ има разработено ръководство представящо политики, инструменти и технически решения за озеленяването на градовете: планирането на зелени площи, обществени зелени площи, частни и полуобществени зелени площи, зелени покриви и стени, градско земеделие, „зелено“ изкуство, по-добър градски климат.

Холандци показват как София да стане „зелен град“
8581
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Румънски фермери прибраха 2 милиона евро от фалшифициран проект за домати
Форум в Баку
Финансиране за зелен преход на малките и средни предприятия
Румъния отпусна de minimis от 1 000 евро на 1 000 кв. метра оранжерия
Технологични карти за растениевъдство, конвенционално и биологично производство
От България за Нидерландия
Предотвратиха контрабанда на хиляди кутии цигари в издълбан хляб и кашони със зеленчуци
Плодово-зеленчукова сурова туршия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини