Начало » Новини » Страната
21.10.2014 г.

Холандци показват как София да стане „зелен град“

Проект

Farmer.bg

Холандски експерти от Кралската търговска асоциация за декоративни растения ще обменят опит с колеги от Столична община, за да може и София да бъде включена в световната инициатива „Зелен град“, съобщиха от общината. Целта е институциите, обществото и озеленителният бизнес в България да си подадат ръка и заедно да работят за концепцията, променила десетки градове в Европа и света.

За целта е важно да се разясни как обикновените граждани да се включат в тази инициатива, таке че от един от най-замърсените и прашни градове в Европа българската столица да се превърне в зелена територия.

Отговорите на тези и други въпроси се очаква да бъдат обсъждани  с Леон Смет, ръководител направление „озеленяване и разсадници“ на, холандската Кралска търговска асоциация за декоративни растения Anthos.

В открита дискусия „Зеленият град – мечти и реалност“, която ще се проведе на 22-и октомври в Дома на архитектите в София холандският експерт ще представи успешни зелени практики. На 23-и октомври подобни лекции са предвидени да се проведат по време на Асамблеята на общинските еколози в Правец и в Лесотехническия университет в София.

Инициативата „Зелен град“ възниква през 2002 година по време на световния фестивал на цветята «Флориада», който се организира веднъж на десет години в Холандия. За дванадесетте години на своето съществуване концепцията е възприета в много страни в Европа и на други континенти, следват я в  Германия, Ирландия, Англия, Франция, Люксембург, Испания, Китай, Корея, Индонезия, Сингапур, където „зеленото“ трайно навлиза в дневния ред на властите и обществото.

Основната й цел е да насърчи следването на нови тенденции при планирането и изграждането на зелени площ, така че озеленяването да спомага за решаване на проблемите със замърсяването на въздуха и водите, да повишава обществения просперитет, да придава на градовете по-красив и привлекателен изглед, да е в подкрепа на устойчивото икономическото развитие.  Това се постига чрез иновации в териториалното планиране на местно, национално и международно ниво.

Зелената концепция за града има няколко измерения, преплетени в цялостна визия за града - икономика, здраве, чистота, уют и наслада от средата, в която хората живеят и работят. Стойността на имотите в „зелените” райони нараства с от 4 до 30 процента в сравнение с кварталите без озеленяване. Дървета и храсти в непосредствена близост до къщата намаляват с до 10 процента сметките за ток и отопление.

Зеленото значи и здраве. Пациентите се възстановяват с 20 процента по-бързо, ако гледката от прозореца разкрива зеленина, жителите на зелените квартали боледуват по-рядко. Парковете примамват хора за разходка и отдих, което също подобрява здравето им. Зеленината е хапче и срещу преумората и нервното напрежение на забързаните делници на съвременните хора. Зеленината се бори успешно и със замърсяването на въздуха. Дървета, храсти и дори мъхът помагат за филтрирането на дребните прахови частици и така пречистват въздуха.

Концепцията за „зелен град“ се основава на разбирането, че това не е лукс, а печеливша инвестиция. Инициативата “Зелен град“ има разработено ръководство представящо политики, инструменти и технически решения за озеленяването на градовете: планирането на зелени площи, обществени зелени площи, частни и полуобществени зелени площи, зелени покриви и стени, градско земеделие, „зелено“ изкуство, по-добър градски климат.

Холандци показват как София да стане „зелен град“
8619
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Практика
Ползите от минусовите температури и замръзването през зимата
Цени на едро от стоковите борси и тъжища в страната
Румънски фермери прибраха 2 милиона евро от фалшифициран проект за домати
Форум в Баку
Финансиране за зелен преход на малките и средни предприятия
Румъния отпусна de minimis от 1 000 евро на 1 000 кв. метра оранжерия
Технологични карти за растениевъдство, конвенционално и биологично производство
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини