През седмицата Европейската комисия (ЕК) добри нови пазарни мерки за компенсиране на производителите на плодове и зеленчуци, понесли загуби от руската забрана за внос на земеделски продукти от Европейския съюз, съобщи порталът AgryPress.
Решено е допълнително да бъдат отпуснати 165 млн. евро, като целта на новата схема е да бъдат изтеглени излишните обеми продукция от пазара. През август бяха отпуснати 125 млн.евро, които временно бяха спрени на 10 септември поради недостатъчен контрол при отчитането на загубите.
За да бъде по-добре усвоена от фермерите, новата схема включва приложение с допустими обеми за компенсиране за отделните държави-членки и с конкретни числа за всяка продуктова група. Тези субсидии ще се изчисляват въз основа на реализирания през последните 3 години от държавите-членки износ за Русия, отчетен само в периода от налагане на ембаргото.
Еврокомисията ще приспада и обема на вече заявените от фермерите обеми, извършени при усвояването на първите 125 милиона евро.
В новия план ще бъдат компенсирани и производители на портокали, мандарини и клементини, които досега не бяха включени в списъците.
Както и в предишната програма, тази с схема се покриват 100% от продукциятя, която се изтегля от пазара или се дава примерно за компостиране.
Отрускат се средства и за обиране на плодовете и зеленчуците „на зелено. Мерките ще бъдат достъпни за производителите, които не са членове на организации на производители, но нивото на финансиране ще бъде по-ниско. За членове субсидията ще бъде 75% от стойността на продукцията, а за не членове - 50%.
Новата схема ще продължи до края на годината и включва приложение със специфични обеми, изброени в четири продуктови категории за 13-те страни, които са изнасяли най-плодове и зеленчуци в Русия през периода септември-декември (септември до март за някои плодове ) средно за периода 2011-2013 г.
В четирите продуктови групи влизат ябълки и круши (общо 181 800 тона), цитрусови плодове - портокали, мандарини, клементини (общо 96 090 тона), други зеленчуци - моркови, краставици, чушки, домати (48 300 тона), други плодове - киви, сливи и десертно грозде (общо 76 895 тона). Редица продукти, включени в предишната схема - зеле, карфиол, броколи, гъби и меки плодове, вече не са включени.
В допълнение към тези специфични обеми, всяка държава членка ще има резерв от 3 000 тона за допълнителни тегления на продукти, сред които карфиол, зеле и гъби.