Сортовете хлебна зимна пшеница, които са създадени през последните години, са десетки. Тук представяме на вашето внимание само някои от сортовете на Добруджански земеделски институт в гр. Генерал Тошево, които, освен високата продуктивност, са носители на висока устойчивост към суша и студ и имат заложби за получаване на висок добив зърно с достатъчно високо качество на зърното.
СОРТ ЛАЗАРКА
Сорт пшеница с височина около 100 см, със светъл, без осилест клас (var. lutescens), и червено зърно. Притежава висока продуктивност и отлични хлебопекарни качества. Средно късен сорт, с много висока студо- и зимоустойчивост. Високият му добив е в резултат на отлично съчетание между висока продуктивна братимост и добро озърняване на класа по цялата му дължина. Самият му клас е средно едър с дължина 9 - 11 см. и има къси шипчета на върха. Зърното му е тъмночервено, стъкловидно, със средна едрина и абсолютно тегло 44 - 46 г. В полски условия сорт Лазарка е високо устойчив на брашнеста мана, кафява ръжда и жълта ръжда и средно устойчив на черна ръжда. Показва голяма толерантност към почвено засушаване, което е генетически наследено от родителските му компоненти - Юна (Краснодар, Русия) и Фламура 85 ( Румъния). Новият сорт спада към групата на силните пшеници с отлични хлебопекарни свойства и брашномелни качества. Подходящ е за отглеждане като подобрител на брашна от нискокачествени пшеници. Има потенциал за получаване на добиви от порядъка на 750 - 850 кг/дка. с много високо качество на зърното, при различни почвено-климатични условия на страната. Независимо от факта, че изкласява няколко дни след сортове като Енола и Ивета, той налива зърното бързо и това го прави сравнително устойчив на атмосферна суша и високи температури. Сеитбата му трябва да се извършва в началото на агротехническия период за дадения регион, понеже се развива бавно есента, подобно на сорт Милена и Енола, и му е необходим по-дълъг период до достигане на фаза братене. Посевна норма 600 к.с. на м2, или около 26 кг/дка. Подходящ за отглеждане при интензивна технология при азотно торене до 12 - 14 кг активно вещество на декар. В редица години би могъл да бъде отглеждан без употреба на фунгициди, поради високата му устойчивост на икономически важните болести. Няма никакви особени изисквания към агротехниката на отглеждане. Перспективен сорт, поради доброто съчетание между добив, толерантност към студ и суша и високо качество на зърното.
СОРТ НЕДА
Обединява ценни качества и свойства от комбиниране на пшеници от България, Русия и Франция. Притежава бял клас с къси шипчета на върха му (var. lutescens) и формира червено зърно. Стъблото му е високо и достига 80 - 90 см., като притежава висока устойчивост към полягане. По вегетационен период се отнася към групата на средноранните пшеници. Има средно едър, средно плътен клас с 16 - 19 класчета в него, чиято дължина е около 10 см. Образува червено зърно с абсолютно тегло 44 - 46 г. Неда е признат и райониран в страната като средна с повишена сила пшеница от група В1, от групата на сортове като Енола, Садово 1, Янтър и трябва да се отглежда като типичен представител на тази групата. В производствени условия сортът показва много висока устойчивост към листните заболявания (брашнеста мана, ръжди и септория) и е препоръчително да се отглежда без употреба на фунгициди срещу тях. Сорт Неда притежава отлична устойчивост към екстремни отрицателни температури под -20 0С през зимата и същевременно е много толерантен на почвена и въздушна суша. При оптимална сеитбена норма от 550 - 600 к.с. /m2, при обичайната технология за отглеждане в производствени условия, от него се получават добиви до 700 кг/дка. Неда трябва да се сее и в началото на агротехническия период, а при закъснение посевната му норма задължително трябва да бъде увеличена поне с 10 на сто. Много перспективен сорт. Добри резултати на фона на другите отглеждани сортове са получени от него в областите Враца, Велико Търново, Разград, Стара Загора, Силистра и Добрич. Базови и С1 (първо размножение) семена от сорт НЕДА могат да се закупят от фирма "Пестицид" ЕООД, Шумен, която притежава всички права над сорта.
СОРТ ЗЛАТИЦА
Сортът е пшеница от разновидност (var. Lutescens), има бял безосилест клас. Създаден е на основата на комбиниране на сорт Пряспа с украински образец. Спада към групата на средно късните сортове, с подчертано висока зимоустойчивост. Стъблото му е с обичайната за повече от сортовете в производството височина от около 90 см. Устойчив е на полягане. Формира посеви с висока продуктивна братимост, поради което не трябва да се прекалява с посевната норма. Класът му е средно едър със отлично озърняване по цялата му дължина. Зърното е средно едро с абсолютно тегло 43 - 45 г. Сорт Златица е устойчив на брашнеста мана, кафява ръжда и средно устойчив на черна ръжда. Пластичен сорт и по отношение на периодични засушавания. Той спада към средните по сила пшеници в група В2. Много продуктивен сорт, добивът му на зърно в производствени условия може да достигне до 800 кг/дка при запазване на хектолитрово тегло около 78 - 82 кг. При трайно засушаване налива зърното бързо и по това се доближава до средноранните сортове. Оптималната посевна норма е 550 к.с.на м2 или около 25 кг/дка. Понася азотно торене до 12 кг/дка азот в акт. в-во. Няма специфични изисквания по отношение на технологията на отглеждане. Поради високата му устойчивост на листните болести по пшеницата, Златица може да се отглежда и без употреба на фунгициди през пролетта. Перспективен сорт, от който се произвеждат и търгуват базови семена от 2009 г.
СОРТ БОЛЯРКА
Белокласа, безосилеста пшеница (var. lutescens) с едър клас и тъмночервено зърно. Притежава средно високо стъбло, 85 - 90 см. Ранен сорт (изкласява и узрява 2 - 4 дни преди Садово 1 и 5 - 6 преди Янтър), с отлична устойчивост на полягане. Има много висока студоустойчивост и зимоустойчивост. Към брашнеста мана е средно устойчив, устойчивостта му към кафява ръжда е като на Янтър. Съчетанието на устойчивост към кафява ръжда и септория предпазва листната система от болести по време на активната вегетация и наливането на зърното. То е добре охранено, с висока стъкловидност, много едро с абсолютно тегло над 48 - 50 г, с отлични физически качества. По тях почти не се различава от тези на Янтър, но е по-едро. Сортът е признат като средна с повишена сила пшеница - група А2, от които може да се приготвя самостоятелно брашно или да служи за подобрител. Хлебопекарните му качества са отлични. Високата му продуктивност се дължи на отлично съчетание между броя на зърна в класа и тяхната едрина. Посевна норма - 600 кълняеми семена на 1 м2. Подходящ е за отглеждане и при по-бедни почви. Може да се засява след всички предшественици. Понася дори интензивно торене с азот (над 12 кг/дка), като реагира много положително чрез повишаване на добива. Сортът е нов и перспективен. Първите количества базови семена са получени през тази година./fermera.bg