България се е докарала дотам да бъде единствената държава в Европейския съюз, която в продължение на една година не може да избере одитиращ орган, който да следи за усвояването на средствата от европейския земеделски фонд.
Това съобщи на днешната пресконференция министърът на земеделието и храните Васил Грудев, представяйки неотложните задачи на служебния кабинет в областта на агросектора.
За периода от есента на 2013 г. досега фондът е разплатил субсидии за над 1,650 млрд. лв. по директните плащания и програмата за селските райони, но без одитиращ орган те са под въпрос, защото според европейските регламенти контролът е задължителен и той се извършва периодично от сертифицирания одитор, избран от държавата-членка.
За да избегнем евентуални санкции за този провал, през последната седмица министър Грудев е провел активен диалог с експертите от Европейската комисия с искане страната да получи отсрочка за назначававането на одитиращата агенция.
„Поискахме удължаване на сроковете, така че сертифициращият орган да бъде избран до края на януари 2015 г. Очакваме Европейската комисия да приеме мотивите ни”, обясни още Грудев.
Одиторите на фонд "Земеделие" и разплащателната агенция трябваше да бъдат избрани в периода от 16 октомври 2013 г. до 15 октомври на 2014 г., но до този момент са провалени две обществени поръчки за избор на одитор. Блокирана е и третата процедура, защото по нея има оспорване от Комисията за защита на конкуренцията.
Административното безсилие на предишната власт да се справи с този проблем пролича и по отношение на допълнителните проверки, които трябваше да бъдат направени по европейските средства, отпуснати на страната по програмата за селските райони в периода от октомври 2012 г. до октомври 2014 г. За тези проверки Европейската комисия отново трябваше да направи компромис за България, като позволи старият одитор „Делойт” да извърши тези проверки. От тези допълнителни счетоводни анализи ще се види дали страната ще се наложи да връща вече отпуснати евросубсидии.