Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
24.07.2014 г.

Тази година Agrico представя сортове картофи, устойчиви на мана

Представяне

На опитните полета на Agrico

По традиция производители от Югозападна България, Сливенско, Пловдивско, Пазарджишко, Старозагорско, Казанлъшко избират подходящото семе за следващата година, затова демонстрациите на вносителя на семена фирма „Агрико България” се посрещат с голям интерес от фермерите.

В разгара на лятото картофопроизводители от различни региони на страната се събраха на опитните полета на фирма „Агрико България”  край пазарджишкото село Исперихово и казанлъшкото село Овощник, за да се запознаят на място с новите сортове холандски картофи. Домакини на срещите бяха Петър Георгиев от село Исперихово и Георги Златанов от село Овощник, които повече от 15 години се занимават със земеделие.

Този вид презентации са дългогодишна традиция за „Агрико”, която повече от 20 години е основен партньор на най-голямата холандска фирма за производство на картофени семена за посев Agrico.

За агрономи и производители холандските сортове не са новост, още повече че фирмата внася семена в България от близо 40 години.

Новото е, че фермерите се нуждаят от подобрени селекции, които да отговарят на условията, почвите и климатичните промени, при които отглеждат продукцията си.

За тях представянето на последните разработки на компанията-майка е възможност да се запознаят на място с условията на отглеждане. И да получат отговори на важни за тях въпроси като например, кои сортове са устойчиви срещу едни или други болести и неприятели, как издържат на суша, дали са вкусни и най-важното – дали гарантират високи добиви.

Тази година на опитните полета на „Агрико”  бяха засадени 20 нови и традиционни сортове, част от основната листа на дистрибуторите.

„Предоставили сме умишлено сортове от цялата гама, които могат успешно да се отглеждат при нашите условия”, поясни дългогодишният агроном-консултант на „Агрико – България” – Асен Георгиев.

Освен в селата Исперихово и Овощник фирмата има опитни полета в още 4 региона от страната – Самоков, Белчин, Ловеч, и великотърновското село Иванча. Навсякъде агрономите организират аналогични срещи с местни производители.

При демонстрациите присъстваха стопани от Стара Загора, Сливен, Казанлък, Пловдив, Пазарджик, Смолян и други села от региона. Повечето от тях имаха дългогодишно познанство с дистрибуторите. Поканени бяха и млади фермери, които тепърва биха искали да развиват това производство.

На опитното поле в с. Овощник присъстваха и дългогодишният координатор за Източна Европа на “Agrico” – г-н Ян Маринусен и неговият приемственик – г-н Джефри Дайк

Наред с добре познатите сортове като „Агрия”, „Санте” или „Пикасо” от късните сортове или „Ривиера”, „Агата” – ранни  от браздите на опитното поле бяха извадени и образци на нови селекции като „Амбишън”, „Аризона”, „Маниту”, „Флеър” – в късната група и „Екшън” и „Раноми”, като заместител на „Импала” в ранната група.

Като особено устойчив срещу болести сорт, подходящ за биопроизводство, беше посочен и „Каролус”, който оправда очакванията за абсолютна устойчивост към мана, особено в година като тази.

Двайсетте селекции бяха подбрани в три групи – ранно, средно и късно зреещи. Интересът преобладаващо беше насочен към ранните сортове, тъй като те са и по-подходящи за климатичните пояси до 800 метра надморска височина.

Сред картофите с отлични вкусови качества интерес предизвикаха червените сортове „Луса” и „Маниту”, а също и белите „Аризона”, „Амбишън”, „Екшън”, „Савиола” и др.

Самите производители също изтъкваха своите фаворити, представяйки предимствата, които те са показали в условията и почвите, където се отглеждат.

 

Тази година Agrico представя сортове картофи, устойчиви на мана
58542
 

Последни материали
Виж
Тенденцията към спад на поголовието свива предлагането и вдига цените
Испания увеличи приходите от износа на овце и кози през миналата година
Тунис също проведе успешна процедура за внос при спад на цените
И родната хлебна пшеница е сред вероятните победители на търга в Алжир
Какви са обичаите и поверията за най-тъжния ден за християните
На Разпети петък Христос става изкупителна жертва за човешките грехове
По данни на Евростат в България поевтиняват устойчиво от януари 2024 година
Яйцата в ЕС ускориха поскъпването през март на годишна база, но не и у нас
От БАБХ твърдят, че стриктно следят за проследимостта на продуктите
Нямат основание твърденията за подвеждане на потребителите с вносното агнешко
Агрометеорологична прогноза за периода 18-24 април 2025 година
Благоприятни топлинни условия ще осигурят умерено темпо на вегетация
Свързани материали
Виж
Сериозни промени в цените на селскостопански продукти в Германия
Полезни съвети
Режем картофите, когато няма достатъчно посадъчен материал
Актуални данни от МЗХ
През 2024 г. сме произвели 128 хиляди тона домати и само 114 хил. т картофи
Пълнени пиперки с извара
Въпреки това зеленчукът остава по-скъп от този период на миналата година
Влошаващото се качество натиска цените на картофите в Украйна
Предстои тридневен семинар на картофопроизводителите във Велинград
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини