По традиция производители от Югозападна България, Сливенско, Пловдивско, Пазарджишко, Старозагорско, Казанлъшко избират подходящото семе за следващата година, затова демонстрациите на вносителя на семена фирма „Агрико България” се посрещат с голям интерес от фермерите.
В разгара на лятото картофопроизводители от различни региони на страната се събраха на опитните полета на фирма „Агрико България” край пазарджишкото село Исперихово и казанлъшкото село Овощник, за да се запознаят на място с новите сортове холандски картофи. Домакини на срещите бяха Петър Георгиев от село Исперихово и Георги Златанов от село Овощник, които повече от 15 години се занимават със земеделие.
Този вид презентации са дългогодишна традиция за „Агрико”, която повече от 20 години е основен партньор на най-голямата холандска фирма за производство на картофени семена за посев Agrico.
За агрономи и производители холандските сортове не са новост, още повече че фирмата внася семена в България от близо 40 години.
Новото е, че фермерите се нуждаят от подобрени селекции, които да отговарят на условията, почвите и климатичните промени, при които отглеждат продукцията си.
За тях представянето на последните разработки на компанията-майка е възможност да се запознаят на място с условията на отглеждане. И да получат отговори на важни за тях въпроси като например, кои сортове са устойчиви срещу едни или други болести и неприятели, как издържат на суша, дали са вкусни и най-важното – дали гарантират високи добиви.
Тази година на опитните полета на „Агрико” бяха засадени 20 нови и традиционни сортове, част от основната листа на дистрибуторите.
„Предоставили сме умишлено сортове от цялата гама, които могат успешно да се отглеждат при нашите условия”, поясни дългогодишният агроном-консултант на „Агрико – България” – Асен Георгиев.
Освен в селата Исперихово и Овощник фирмата има опитни полета в още 4 региона от страната – Самоков, Белчин, Ловеч, и великотърновското село Иванча. Навсякъде агрономите организират аналогични срещи с местни производители.
При демонстрациите присъстваха стопани от Стара Загора, Сливен, Казанлък, Пловдив, Пазарджик, Смолян и други села от региона. Повечето от тях имаха дългогодишно познанство с дистрибуторите. Поканени бяха и млади фермери, които тепърва биха искали да развиват това производство.
На опитното поле в с. Овощник присъстваха и дългогодишният координатор за Източна Европа на “Agrico” – г-н Ян Маринусен и неговият приемственик – г-н Джефри Дайк
Наред с добре познатите сортове като „Агрия”, „Санте” или „Пикасо” от късните сортове или „Ривиера”, „Агата” – ранни от браздите на опитното поле бяха извадени и образци на нови селекции като „Амбишън”, „Аризона”, „Маниту”, „Флеър” – в късната група и „Екшън” и „Раноми”, като заместител на „Импала” в ранната група.
Като особено устойчив срещу болести сорт, подходящ за биопроизводство, беше посочен и „Каролус”, който оправда очакванията за абсолютна устойчивост към мана, особено в година като тази.
Двайсетте селекции бяха подбрани в три групи – ранно, средно и късно зреещи. Интересът преобладаващо беше насочен към ранните сортове, тъй като те са и по-подходящи за климатичните пояси до 800 метра надморска височина.
Сред картофите с отлични вкусови качества интерес предизвикаха червените сортове „Луса” и „Маниту”, а също и белите „Аризона”, „Амбишън”, „Екшън”, „Савиола” и др.
Самите производители също изтъкваха своите фаворити, представяйки предимствата, които те са показали в условията и почвите, където се отглеждат.