След предшественика си Мирослав Найденов, който още с встъпването си на поста като земеделски министър през 2009 г., внесе в прокуратурата цял товар папки със съмнения за нарушения по заменките с гори и земи, така и сегашният министър Димитър Греков го последва с подобни сигнали, само че в края на мандата си.
Докладът с извъредните проверки върху работата на предишното ръководствона фонд „Земеделие” показал нередности в над 600 от проверените 3593 документа, затова юристите на агровемоството са пратили документите за разследване във Върховния административен съд.
Съмненията около тези 600 проекта се състои във факта, че не са били електронно архивирани, а стоят само като номера в деловодството, което навежда на мисълта, че това би могло да е форма на рекет. Проверките на разследващите тепърва ще доказват защо тази практика е прилагана против утвърдените процедури за одобрение, затова земеделският министър не навлезе в подробности.
Новият изпълнителен директор на фонда Атанас Добрев обясни, че близо 2 хиляди проекта са били забавени, затова е създал организация и до средата на август обещава то да бъде преодоляно.
Добрата новина е, че по мярка 121 модернизация на земеделските стопанства наддоговорените средства са около 200 млн. лв. и те щели да покрият бюджета на останалите депозирани 690 проекта, които очакват финансиране. Общо за 7-годишния период по тази мярка бяха внесени 930 проекта, припомниха от фонда.
Според зам. министъра на земеделието Явор Гечев пред разрешение бил и проблемът с проектите, които не бяха подписани до 30-и юни от предишното ръководство на фонда и за които от 1-и юли действа новият европейски регламент за прилагане на схемата de minimis.
„От три дни работна група от земеделското министерство и фонда търси решение по казуса, на път сме да го разрешим”, обясни Гечев. За да не изгорят договорите, ще се наложи фермерите повторно да декларират, че не са ползвали субсидии по схемата de minimis от еврофондовете за последните три години.