Голяма група депутати от румънския парламент предлагат рязко намаление на данъка върху добавената стойност (ДДС) за млякото, зеленчуците и плодовете, предаде информационната агенция Balkans.
Представители от различните парии PSD, PC, НСРР и PPDD искат ДДС да падне от 24% на 9%. Според информацията предстои широк обществен дебат по тази тема, който би могъл да доведе до успех.
Още в началото на 2013 г. северната ни съседка въведе 9% ДДС за хляба, сладкарските изделия и брашното. Още тогава българските производители поискаха от властта да се въведе подобна мярка и в нашата страна.
Това обаче не беше възприето от кабинета с обяснението, че повечето хранителни стоки били от внос и ако има намалена ДДС ставка за храните, това щяло да подпомогне по-скоро чуждите компании вместо българските.
Председателят на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите Марияна Кукушева остава най-големият оптимист сред българските бизнесмени. След консултативния съвет по зърното вчера тя обясни как единственият начин цената на хляба да се понижи е като се въведе преференциална ставка от 6 процента вместо сегашните 20. Според Кукушева властта била склонна на подобна мярка, мотивирайки се с факта, че по предложение на бизнеса бяха прокарани промени в закона за конкуренцията, ограничаващи натиска на търговските вериги.
Не на същото мнение обаче са представителите на властта, които нееднократно са обяснявали, че диференцираната ставка за храните би провокирала към данъчни нарушения, които не могат да се овладеят от администрацията.
В същото време депутатите в Румъния разширяват кръга от храни с по-нисък ДДС с мотива, че подобна мярка би насърчила "повишението на качеството и количеството на потребление на продуктите от тези категории".
Вносителите на проекта са на мнение, че увеличението на потреблението ще компенсира спада в приходите от редуцирането на размера на данъка.
Остава да видим дали в крайна сметка данъкът върху храните в северната ни съседка наистина ще бъде понижен.