Русия, най-големият износител на пшеница в света, е премахнала минималната препоръчителна цена за пшеница за своите износители до края на текущия сезон, който завършва на 1 юли, споделиха пред Ройтерс четири търговски източнка.
Първоначално минималната препоръчителна цена при експорта през май и юни е била 250 долара за метричен тон.
Съюзът на износителите и производителите на зърно в Русия, който обикновено дава препоръки, отказа коментар.
По данни на най-големия руски превозвач Русагротранс, през периода юли 2024 г. – април 2025 г. Русия натовари за износ 38,6 млн. тона пшеница, като общият експорт през целия сезон 2024/25 г. се оценява на 42,2 милиона тона. Решението означава, че търговците могат да продават оставащите около 3,6 милиона тона пшеница по цена под препоръчителната.
„Това ще има положително влияние върху руския износ, но ефекта едва ли ще е значим. Основната пречка пред руския износ е липсата на търсене от страна на вносителите“, коментира германски търговец.
Друг търговец изтъкна, че Русия не разполага с големи наличности от пшеница и при това положение премахването на препоръчителната цена може да доведе само до незначителен ръст на продажбите.
На закрита среща през октомври миналата година Министерството на селското стопанство на Руската федерация поиска от износителите да не продават руска пшеница на международни търгове по цени под 250 долара за тон FOB (франко борд).
Тази долна граница беше въведена с цел ограничаване на много интензивен износ докато страната се бореше с вътрешната инфлация.