Начало » Важно за фермера » Животновъдство
07.08.2015 г.

Организация на осеменителната кампания в овцевъдството през август

Осеменителната  кампания в овцевъдството е сред приоритетните задачи през м. Август, напомнят от Националната служба за съвети в земеделието. При овцете разгонеността се повтаря през 16 - 17 дни през размножителния сезон. Продължителноста на еструса е от 24 до 36 часа, но в зависимост от породата, храненето и гледането на животните се колебае от 6 до 72 часа.Овулацията настъпва в края на еструса, обикновено 24 - 40 часа след неговото начало.

От решаващо значение за получаване на висока заплодяемост при овцете са правилния избор и подготовка на кочовете. За разплод се избират кочове с добър екстериор, здрави копита, нормално развити семенници и високо качество на семенната течност. Вземат се кръвни проби и се изпращат за изследване за заразен епидидимит. Храненето на кочовете, като подготовка за осеменителната кампания е специална грижа на стопаните още два месеца преди началото на кампанията. По време на провеждането и кочовете се хранят с пълноценна дажба от доброкачествени фуражи. Например дажбата на един коч с живо тегло 100 кг може да бъде следната: овес 0,5 кг,  ечемик 0,2  кг,  пшенични трици 0,3 кг,  слънчогледов шрот или кюспе 0,2 кг и моркови 0,5 кг;  зелена трева и сено на воля и по 0,5 - 1 литър прясно мляко с едно яйце разбито в него.

Поради неясно проявени признаци разгонените овце може да се открият чрез използуването на кочове - пробници. За целта на 50 овце се определя един коч - пробник. Могат да се използуват мъжки животни след навършването на 10-месечна възраст. За да се поддържа половата им активност още на първата разгонена овца се пускат да извършат скачка. След това вече се пускат в стадото, подвързани с престилка. Престилките трябва да бъдат чисти, да се изпират и сменят ежедневно.

Разгонените овце се откриват сутрин рано, като в стадото се пускат кочовете - пробници. Стопаните следят кои овце допускат да бъдат заскачани от пробниците и ги отделят от стадото. Престоят на пробниците в стадото не трябва да бъде по - малък от 1,5 - 2 часа. Освен, че откриват размърляните овце, те са и биологичен стимулатор на разгоненоста. След заделяне на разгонени овце се пристъпва към тяхното осеменяване. Откриването на разгонени овце може да става двукратно / сутрин и вечер / . При еднократното откриване овцете се осеменяват 1 - 3 часа  след отделянето им и се повтарят след 8 - 10 часа. При двукратно откриване , отделените сутринта овце се осеменяват двукратно в посочения интервал, а откритите вечерта се осеменяват веднага и на сутринта за втори път. Овцете които имат продължителен еструс се осеменяват докато проявяват рефлекса за неподвижност при заскачване на коча - пробник.

При изкуствено осеменяване след получаване на семенната течност, преценка и разреждане овцете се осеменяват с доза 0,2 куб. см.

При невъзможност да се приложи изкуствено осеменяване, разгонените овце се пускат на коч за естествено осеменяване. В този случай разгоненото животно се пуска при коча и след като бъде покрита, се разделя и се пуска следващата. Второто покриване става в посочените по - горе часови интервали.                  

Организация на осеменителната кампания в овцевъдството през август
7574
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини