Организацията и провеждането на случната / осеменителна / кампания в овцевъдството е сред приоритетните задачи през м. Август, напомнят на стопаните експерти на НССЗ. Размърляноста се повтаря през 16 - 17 дни през размножителния сезон. Продължителноста на еструса е от 24 до 36 часа, но в зависимост от породата, храненето и гледането на животните се колебае от 6 до 72 часа. Овулацията настъпва в края на еструса, обикновено 24 - 40 часа след неговото начало.
Размърляните овце се откриват сутрин рано, като в стадото се пускат кочовете - пробници. Стопаните следят кои овце допускат да бъдат заскачани от пробниците и ги отделят от стадото. Престоят на пробниците в стадото не трябва да бъде по - малък от 1,5 - 2 часа. Освен, че откриват размърляните овце, те са и биологичен стимулатор на разгоненоста. След заделяне на размърляните овце се пристъпва към тяхното осеменяване. Откриването на размърляните овце може да става двукратно / сутрин и вечер / . При еднократното откриване овцете се осеменяват 1 - 3 часа след отделянето им и се повтарят след 8 - 10 часа. При двукратно откриване , отделените сутринта овце се осеменяват двукратно в посочения интервал, а откритите вечерта се осеменяват веднага и на сутринта за втори път. Овцете които имат продължителен еструс се осеменяват докато проявяват рефлекса за неподвижност при заскачване на коча - пробник.
Храненето на кочовете, като подготовка за осеменителната кампания е специална грижа на стопаните още два месеца преди началото на кампанията. По време на провеждането и кочовете се хранят с пълноценна дажба от доброкачествени фуражи. Например дажбата на един коч с живо тегло 100 кг може да бъде следната: овес 0,5 кг, ечемик 0,2 кг, пшенични трици 0,3 кг, слънчогледов шрот или кюспе 0,2 кг и моркови 0,5 кг; зелена трева и сено на воля и по 0,5 - 1 литър прясно мляко с едно яйце разбито в него.