Въпреки че Европейският съд регистрира на 8 май 2014 г. дело, с което Европейската комисия (ЕК) започна съдебна процедура срещу България заради неспазване на европейското законодателство по случая „Калиакра”, в интернет продължават да се появяват реклами за продажба на земи за застрояване в тази уж защитена зона от Натура 2000. Зова предупреждават от коалицията „За да остане природа в България“.
Според природозащитниците не спира и разораването на уникални степни местообитания около нос Калиакра, които не са били обработвани никога, като целта е да се усвояват европейски субсидии.
Самата наказателна процедура стартира още в началото на 2008 г., когато ЕК получи информация за грубо нарушение на еврорегламентите спрямо важното за миграцията на птиците място „Калиакра”, попадащо в защитена зона „Натура 2000”.
Основните причини за стартирането на наказателната процедура бяха изключването на една трета от територията на „Калиакра” от Натура 2000 с решение на Министерски съвет в края на 2007 г. и одобряването на мащабни проекти за ветрогенератори и проекти за застрояване (общо над 360) в орнитоложката зона. В изключената от Натура 2000 част, попада одобреният за изграждане през 2008 г. ветропарк „Свети Никола”, който впоследствие през 2010 г. бе изграден.
На територията на защитената зона „Калиакра” за периода 2008 -2014 г. бяха изградени още 2 ветропарка, а част от одобрените проекти за застрояване бяха реализирани.
Ако всички 360 проекта бъдат реализирани, повече от 30% от територията на защитената зона ще бъде загубена като място на обитаване на много застрашени и редки видове птици, както гнездящи, така и мигриращи и зимуващи. Сред най-засегнатите видове са червеногушата гъска, вечерната ветрушка, дебелоклюната чучулига. Вече има регистрирани случаи на убити редки птици от ветропаркавете в защитената зона – белоглав лешояд, жерав, бухал, розов пеликан. Също така голяма част от строго защитените по европейското законодателство 62С0 Понто-сарматски степи също ще изчезнат безвъзвратно.
В продължение на няколко години Европейската комисия разследваше случая, събираше доказателства, гледни точки, независимо експертно мнение, както и информация за предприетите от правителството действия за отстраняване на допуснатите закононарушения. В този период ЕК установи, че разрушаването на степните местообитания е много по-мащабно и обхваща големи територии от Натура 2000 зоната за опазване на местообитанията – „Комплекс Калиакра”. Тази зона на практика обхваща две зони за опазване на птиците и освен „Калиакра”, включва и защитената зона „Белите скали”, където върху степни местообитания бяха изградени два големи голф комплекса – Трейшън клифс и Блексирама.
ЕК разшири обхвата на наказателната процедура и поиска правителството да предприеме мерки за отстраняване на закононарушенията и възстановяване на нанесените щети още през 2010 г. За съжаление не бяха предприети действия в тази насока, поради което през лятото на 2012 г. ЕК отправи към България последно предупреждение за предприемане на спешни действия, като даде тримесечен срок, преди да предаде страната на Европейския съд.
Сред конкретните искания от страна на ЕК бяха да се обявяви цялата територия на орнитоложки важната местност (ОВМ) „Калиакра” като защитена зона, премахване на ветроенергийните паркове от нея и от цялата защитена зона, както и отменяне на решения за проекти, унищожаващи местообитанията.
В отговор правителството прие законови промени, с които позволи одобрени, но неосъществени проекти в рамките на 5 години да губят давност, както и прие забрана за строителство на нови ветрогенератори в Добруджа. Междувременно одобряването на нови проекти за убанизиране в района на Калиакра продължи, а ветропарковете продължават да действат.
В резултат на бездействието на правителството да предприеме адекватни действия, през септември 2013 г. Европейската Комисия обяви, че изпраща България на съд за неспазване на законодателството. Това накара правителството да обяви цялата територия на ОВМ „Калиакра“ за Натура 2000 зона, което бе важна стъпка в правилна посока.
Екоминистерството се опита да компенсира унищожението на степите на Калиакра, като беше предложена нова защитена зона от Натура 2000 „Девненски хълмове“, в която също се опазват уникалните понто-сарматски степи, макар и не напълно аналогично и с по-бедно биологично разнообразие от съобществата в приморската част.
Но ветропарковете на територията продължават да работят, а през октомври 2013 г. големи площи от степните местообитания бяха разорани за засаждане на овощни градини в защитената зона „Калиакра” в близост до Българево. През февруари 2014 г. нови територии със степни местообитания бяха разорани в близост до местността „Дълбока” край Каварна, на места където преди години са одобрени проекти за застрояване. И сега в интернет могат да се видят обяви за продажба на земи в района на Калиакра с цел застрояване.
Оказва се, че на практика разширяването на защитената зона „Калиакра”, както и обявяването на нова защитена зона отдалечена от местата с инвестиционен интерес, далеч не е достатъчно, за да се приеме, че правителството е изпълнило ангажиментите си, след като продължава да насърчава разрушаванено на местообитанията и не премахва опасните за птиците ветрогенератори в защитената зона. Ако тази политика продължи има голяма вероятност на българския данъкоплатец да се наложи да плаща солидни глоби заради бездействието на правителството и неспазването на европейското законодателство.