На 8 август от 11 часа в Министерския съвет ще се проведе среща на кметовете от общините в крайморска Добруджа с еколози и собственици на земи за обсъждане на казуса с „Комплекс Калиакра“, по който Съдът на Европейския съюз наложи на страната санкции на неправомерно строителство в зоната „Натура 2000“, съобщиха от пресцентъра на МС.
„България е осъдена, като процесът е започнал в далечната 2006 и да търсим сега кой е подписвал разрешителните, е безсмислено. Сега сме изправени пред ситуация, при която със сигурност ще се наложи да се плаща и да се компенсира“, посочи вчера Борисов.
Целта на утрешната среща е да се намери решение по казуса Калиакра, което да не увреди ничии интереси – нито тези на собствениците на имоти, нито на данъкоплатците.
„НПО-тата са такива, каквито са. За хубаво или за лошо гласът им се чува силно в Брюксел, дори повече отколкото на правителствата“, смята министър-председателят. Той призова протестиращите да не правят екоорганизациите свои врагове, защото тяхната помощ е много нужна, а на масата на преговорите да се потърси съчетаване на различните интереси.
„Във вторник започваме отначало… Когато има три страни, с общи усилия трябва да намерим решение. Нека се изслушаме. Имот по имот, нива по нива ще разглеждаме. По-добре, вместо да плащаме глоба, тези пари на българи да ги дадем, да останат в Добруджа, там, където е неразрешим проблемът… Имаме компенсаторни инструменти, с които да започнем. Трябва да намерим единно решение, което да не ощети нито вас, нито останалите български данъкоплатци. С цялото ми уважение към всички, но българската земя е на българския народ“, посочи министър-председателят.
Той допълни, че ще продължи да се търси съдействие от Европейската комисия и ще бъде отправена покана към комисаря по околна среда, морско дело и рибарство Кармену Вела да посети района, за да види на място цялата ситуация и да се увери, че „ние по никакъв начин не сме съсипали природата“.