Ако през новия програмен период 2014 – 2020 г. животновъдите получават субсидии и за селекция, българските ферми бързо биха догонили по млечност стадата, отгледжани в останалите европейски държави.
Това съобщи пред Farmer.bg зооинженерът Иван Омайников, експерт към Асоциацията за развъждане на черношарената порода.
В момента програмата за селските райони подпомага развъдните асоциации, което е крачка напред.
Представители на бизнеса предлагат подобно подпомагане да има и за самите животновъди. При добра селекция стопанствата биха могли да започнат да отглеждат плодовити животни за месо и мляко, както вече се наблюдава в много от големите ферми.
Разходите за изкуствено оплождане във ферма със сто животни годишно струва около 1200 лева. В зависимост от вида на услугата и животните за изкуствено оплождане на едно животно фермерът плаща от 6 до 40 лева.
За последните 4-5 години в страната се внесоха над 2 хиляди чистопородни животни от Холандия и Германия и техните приплоди вече осигуряват добри стада, посочи още Омайников. В резултат на това в над 70% от българските ферми млеконадоят от едно животно се движи между 7 и 10 тона.
При промишленото говедовъдство по-лесно се инвестира и в нови технологии, доилни зали, така че немалко наши ферми вече дори изпреварват европейските си колеги, обясни експертът.
На националното изложение по говедовъдство в Сливен голяма част от тези ферми показаха изключително добри резултати, получени от добри селекционен контрол, проведен през последните 5-6 години.