Третото издание на Националното изложени на говедовъдите, което се проведе на 30-и и 31-и май в Сливен, за първи път беше организирано по германски образец. Върху изложбената площадка, която изцяло бе оборудвана от Асоциацията на германските фермери, преминаха близо 200 елитни животни от най-предпочитаните породи, отглеждани в България, като най-добрите селекции традиционно бяха отличени с награди.
При официалното откриване на изложението министърът на земеделието Димитър Греков още веднъж обяви, че през следващия програмен период ще бъдат осигурени субсидии за развъдните асоциации. Целта е да бъдат съхранени старите български породи и да се насърчава селекционната дейност.
Като припомни, че от тази година министерството е започнало работа по оземляването на животновъдите, които не разполагат с достатъчно ливади и пасища, Греков подчерта, че «за да могат животновъдите да ползват общинските пасища и мери, е необходима по-пряка, по-близка връзка с местната власт»
«До голяма степен успяхме да изчистим проблема с даването на мери и пасища на хора, които нямат животни, но има още какво да се желае в тази посока», посочи още министърът.
След миналогодишните две изложения по говедовъдство, проведени поотделно от различните развъдни асоциации, тази пролет браншовиците си подадоха ръка и решиха да организират съвместно изложение, на което пряха представени Кафяво говедо, Симентал, Монбелиярд, Родопско говедо и Сиво говедо.
Черношарената асоциация изненада посетителите с европейския подход на представяне на животните.
Всички те бяха избръснати, изкъпани и дори парфюмирани. Изпълнявайки командите на своя водач, изключително добре бяха подготвени животните от фермата на Янкови.
Представени бяха и дъщерите на най-добрите бици в България, като за първи път в страната се публикуваха резултати за развъдната стойност на тези бици. Това според експертите ще помогне изключително много на фермерите при избора им на разплодници, посочи Михаил Михайлов, председател на Съюза на говедовъдите в България.
Целта на тазгодишното изложение е да се покаже пътят, по които е минало българското млечно говедовъдство като развитие на породите. По време на дефилето първо се започна от старите породи, премина се през кафявата порода, млечния симентал и монбилиярда, за да се стигне до представителките на холщайна и българското черношарено говедо. Всяка една от породите беше представена от най-добрите си юници.
Животните бяха оценени от междунарордно жури, в което участва и съдия от Германия. В събитието участваха и говедовъди от Македония и Германия. Поздравително писмо е изпратено и от председателя на Холщайн за Гърция Танасис Василикас.
В рамките на изложението беше проведена и дискусия по проблемите на млечното говедовъдство.