На фона на проливните дъждове от последния месец, когато основната грижа е да се прокарват съоръжения за отводняване на нивите, темата за напоителните системи изглежда малко не на място. За практичния земеделец обаче необходимостта от изграждане на водни инсталации става все по-актуална, особено преди поредното горещо лято, което предстои.
Според търговците интересът към системите за напояване в страната расте, като тази тенденция ще се засили през 2015 г., когато започва и новия програмен период.
Farmer.bg потърси мнението на специалистите от компанията „Аквамат 2000“, които представят тенденциите в развитието на този вид техника.
Съвременното земеделие залага на все по-технологични начини за напояване. За развитието на капковото напояване през 2015 г ще способстват и мерките от програма за развитие на селските райони, предвиждащи субсидии за напояване на всички култури с изкючение на винените сортове лозя. Капковите системи представляват все по-голям интерес сред производителите на плодове и зеленчуци. Поливането на царевица по капков метод вече се среща често, имайки предвид колко чувствителна култура към влажността е царевицата.
„Аквамат 2000“ предлага решения за цялостно проектиране и раполагане на системи за микронапояване. Присъствието и на европейски и световни производители на технологии за капково напояване на българският пазар е факт. Според тях развитието на пазара от 2015 нататък ще става все по-динамично и интересно. В сравнение с гравитачното напояване, добивът на зеленчуци при капковото се увеличава с до 50 %, при трайни насаждения – до 30-40 % - казват специалисти.
Освен че осигуряват живителна влага, капковите системи могат и да торят оптимално растенията. Инженери твърдят,че възвръщаемостта на инвестицията се осъщестява за 1-3 години. В зависимост от типа на системата и това дали е напълно или частично автоматизирана, цената й на декар може да варира.
Зеленчукопроизводителите и собствениците на трайни насъждения са все по-информиране и обръщат поглед към капковото напояване като начин, гарантиращ качествени поливки и икономия на вода.
Пионери в бранша
Американската компания Toro Ag , производител на селскостопански машини и напоителни съоръжения, e познато име на българският пазар. Около 30 % от бизнеса на Торо Ag е насочен към производство на машини за селското стопанство. В бранша е от далечната 1996 г, като предлага професионални системи за микронапояване и към днешна дата достига оборот от близо 2 млрд. долара. Разполага със заводи в Калифорния, Флорида, Австрия, Италия, Румъния, от скоро и в Казакстан, Узбекистан и др. Предлага напълно технологизирани и автоматизирани системи за пълноценно капково поливане – от помпите и филтрите, до пълен контрол на операциите.
Могат да Ви предложат...
Фирмата предлага и дебелостенни маркучи, които се използват за напояване на овощни градини. Два основни продукта – Aquatrax и Neptun – отскоро се произвеждат в Румъния като аналог на световно утвърдените израелски системи за напояване.
Възможностите за поставяне на капкообразуватели с ралзличен добив са големи. За тънкостенните маркучи - могат да бъдат поставени на различни разстояния при дебит от 0,3 до 3,5 л/ч. Toro Ag предлагат 14 различни варианта за дебит на капкообразувателите, което разширява възможностите за проектиране на системите за напояване.
Щом се отнася до нискодебитни системи - производство изискващо високи инвестиции в машини, фирмата е единствената в света , предлагаща ниско дебитна технология за поливане на големи площи с големи батерии. Това е изключително важно, защото при нисък дебит водата се усвоява по-ефективно от някои видове растения. За 2013 година данни сочат, че повече от 33 хиляди декара в италия са напоявани с подобни системи. Имайки предвид че площите в Италия са до около 60 хектара, става ясно че ниско дебитните системи са идеалният избор за малките стопанства до 500-600 дка.
Система за полагане на маркучи
Маркучите се заравят от 3 до 5 сантиметра в земята при инсталиране. Полагат се през ред за капково напояване, като вариантът на всеки ред е съответно по-скъп. При песъчливи почви или силаж редовете може да се приближават.
Важно е маркучите да са разложени на безопасно разстояние от растенията, за да се избегне евентуално нараняване на корените. Специалистите дават и ценни съвети за предпазване на полиетиленовите маркучи от унищожителни зарази като царевичния стъблопробивач, телеения червей и др. При равномерно разпределена почвена влага появата на насекоми и вредното им действие върху маркучите е ограничено. Затова оказва влияние и правилно третиране с подходящи инсектициди.
Машини за полагане на маркучи
За проектиране и инсталиране освен машини за ръчно полагане вече са налице и нови модели машини – при подземни маркучи. „Аквамат 2000“ са разработили такива машини за подпочвено полагане.
У нас те се полагат за 1 до 3 реда. В САЩ вече се проектират машини, които полагат по 8 ролки едновременно, а в Румъния –за 6. Основната идея е бързо полагане и събиране на капковият маркуч, което сваля и цената му.
Подпочвено напояване
Подпочвеното капково напояване е с по-сложна инсталация. Поставя се и се управлява по-трудно, но пък е по-дълготрайно. Според типа почва дълбочината варира от 40 -50 см за България. Разстоянието между линиите в различно според вида на почвата и културата. Маркучите се полагат на растояние от 1,00-1,40 м, като може да се сее с GPS. Водата може да достигне до 20 см дълбочина от повърхността на почвата. Предимство на подпочвеното напояване е използването на по-малко вода, поради неспособността й да се изпарява. Появата на плевели също е ограничена. По-сложното при подпочвеното напояване е нуждата от постоянен контрол със сензори за подпочвена влага.
Необходимо е да се конторолира и дебита на поливане. Ако не се работи правилно, често се стига до преразход на вода или торове. Необходима е специална екипировка за прецизно следене на напояването. Друг плюс на капковото напояване е работата при ниско налягане. Само при торенето се използва допълнителна помпа. При подхранване с азот и калий на царевица, може да се подава през капковата система с капацитет 90-92 % от площта.
Напояване на царевица
Най-критичният период за царевицата е 20 дни преди цъфтеж и 20 дни след изметляване- тогава се губи най-много потенциален добив. При дори една поливка през този пердиод , това ще се отрази благоприятно на културата. Важно е да се полива правилно и да не се допуска воден стрес за посева, който може да ограничи добивите със средно 8 процента.
За онез ифермери, които все още сравняват дъждуването и капковото напояване, специалистите казват че при една поливка се постигат около 3 м3/дка на ден при дъждуване и около 8 м3/дка на ден с капково напояване, което е с около 35 % по-ниска употреба на вода.
Проведени опити в италианската област Ломбардия показват, че добивите на царевица за зърно достигат до 1700 кг/дка, а в България - 1800 кг/дка. При силажна царевица добивите достигат до 5-7 тона от декар.
При големи суши напояването има положителен ефект и срещу образуването на опасни гъбички афлатоксини- обясни Иван Костадинов, маркетинг мениджър на „Пионер семена България“. Рискът от афлатоксини съществува при високи температури и суша.
Капковото напояване е новата индустрия, проектирана според правилата, чието полагане е съпътствано с инженерни иновации.
Правилното полагане на семена, прецизното торене и отглеждане и напояването с капкови системи гарантира 20-30 % по-високи добиви.