Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
20.07.2018 г.

Методи за напояване – предимства и недостатъци

Методи за напояване – предимства и недостатъци

Снимките са предоставени от Аквамат 2000 - специалисти в напояването

Водата е живот – без вода просто не можем да съществуваме. За растенията, които отглеждаме, водата има същото голямо значение –тя е основен компонент за развитието на растителния свят. За разлика от плевелите, които са се приспособили да се развиват и се чувстват прекрасно само с наличната дъждовна вода, болшинството културни растения, ако не загинат без поливане, не биха могли да се развиват нормално, а още по-малко да плодоносят. Чрез напояването се повишава влажността на почвата и в частност се подпомага развитието на земеделските култури.

Основните методи за напояване са:

–  повърхностно напояване

– дъждуване

– капково напояване

– подпочвено напояване

Повърхностното напояване се осъществява по два начина – поливане чрез заливане по площи и поливане с бразди. 
За поливането по площи се правят хоризонтални прегради с лек наклон на терена. Изграждат се подвеждащи и отвеждащи канали, които обединяват отделните блокове и участъци, които имат малък наклон –0,1%. Този начин е подходящ за почви със слаба и средна пропускливост и се използва за поливане на житни култури /предимно ориз/ и ливади.
При поливането с бразди водата се подава от по-високо разположен канал и наклонът трябва да бъде по-голям – до 2%. Характеризира се с това, че трябва да се осигури равномерно напълване на браздите и благодарение на наклона, водата се намира в постоянно движение. Използва се за поливане на култури, които се засаждат на редове – зеленчуци, слънчоглед, царевица и други.
Повърхностното напояване се характеризира с: висока степен на загуби от изпаряване на водата; нисък коефициент на оползотворяване на водата – 40-50%; отделяне на метан; ниски разходи за инсталиране и подръжка; ниска опасност от засоляване.

Дъждуването е метод за напояване, при който се пръска дъждообразно със стационарни или мобилни инсталации. При този метод, заедно с почвата, се овлажняват и надземните части на растенията – листа, стъбла, съцветия, плодове. Напояването е непрекъснато и неселективно. Възможно е изгаряне на растенията при поливане в слънчево време, защото капките върху листата наподобават лещи. Дъждуването е широко използвано, защото е незаменим метод при организирането на непрекъснато напояване, например на тревни площи и касетъчно отглеждане на разсад. Освен това, при дъждуването се увеличава влажността на въздуха и се създава микроклимат, необходим за някои култури – смята се, че е благоприятно за краставицата, но при температури по-високи от 28 градуса, картофи, китайско зеле, царевица, кореноплодни, житни и други. Намира все по-широко приложение за напояване както на малки градини, така и големи площи.


При дъждуването загубите от изпаряване са по-високи от капковото напояване, но коефициента на използване на водата е значително по-висок от този на повърхностното напояване – 60-70%. На практика се смята, че е приложим за напояване на всякакъв вид почви с малък наклон и всички култури.
Дъждуването се използва още и за ефективно предпазване на овошките от замръзване. Тук е важно да се отбележи, че тези системи трябва да се направят от специализирани фирми, импровизациите могат да доведът до погубване на цялата овошна градина. Едни от специалистите с опит в тези системи са професионалистите от Аквамат 2000.

Капковото напояване се налага все по-широко като метод не само заради пазарни съображения, но и като мярка против климатичните промени. Няма друг метод за напояване, който толкова рационално да използва наличните количества вода и да ги разпределя равномерно към растенията. Това определя и предимствата на системите за капково напояване: икономия на вода; водата отива по предназначение и полива само кореновата система; равномерно разпределение на водата и предотвратяване появата на стрес у растенията, предизвикани от резки промени в режима на влажност; лесно инсталиране на системите за напояване; приложима е при различни конфигурации на терена и различни типове почва; системата дава възможнист да се дозират и подават точните количества хранителни вещества на растенията, а заедно с тях и средства за растителна защита; намаляване на гъбичните заболявания по кореновата система и листата, които се появяват поради повишена влажност; системата позволява поливане без опасност от ерозия на почвата; намалява опасността от засоляване на почвата, причинено от преполиване; лесна подръжка на системата; сравнително високи разходи за инсталиране; приложим предимно за трайни култури. Качественни капкови маркучи които да ви осигурят равномерност на напояването можете да закупите от Аквамат 2000.

Подпочвеното напояване е иновационен метод, при който водата се подава чрез тръби на известна дълбочина, след което се изкачва до активния почвен слой по капилярен път. Може да се каже, че е капково напояване, но на 35-40 сантиметра под земята. Характеризира се с: ниски загуби от изпаряване; малка опасност от затлачване; висока опасност от засоляване; приложим е за всички възможни култури. Този тип напояване е желателно да бъде организиран от професионалисти за постигане на максимален ефект. За подземни капкови системи можете да се обърнете към специалистите на Аквамат 2000.

Методи за напояване – предимства и недостатъци
36391
 

Последни материали
Виж
Европейски политики
Българският фермерски съюз и КОПА КОДЖЕКА с отворено писмо до Урсула фон дер Лайен
Селскостопанската продукция на ЕС намалява през 2023 г.
Резитба и оформяне на короната на орехи и лешници
Живеем в най-горещата година от човешката история - 2024
Важно за фермерите!
Среща на НАЗ за несъответствията при мониторинга на площите, установени от ДФЗ
Има начин да неутрализираме дъха на загоряла ракия
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини