Ключът към успеха на малките земеделски стопани е сдружаването им в групи на производители, което за тях означава икономии в разходите и лесен достъп до пазара без преминаване през посредници.
Тези съвети отправиха към българските производители холандски експерти, които представиха опита на организациите на производителите в Холандия. Семинарът се проведе в рамките на изложението „Агра 2014 г.” и предизвика огромен интерес сред фермери, експерти и консултанти.
Форумът беше организиран от холандското посолство и Института за агростратегии и иновации, като експерти от министерството на земеделието разясниха условията за бъдещото обединяване, които ще бъдат подпомагани по новата програма за селските райони и по първия стълб на селскостопанската политика.
Въпреки досегашните трудности, които стопаните срещаха при учредяване на групи производители, преди три години пловдивската компания „Фрут логистик” създава подобна структура. В нея влизат производители от четири първомайски села, обработващи 1 500 дка с плодове, а от тази година и зеленчуци.
Предимствата на сдружаването са неоспорими, защото членовете намаляват разходите си по доставка на семена, торове и препарати.
„Да не говорим за плюсовете при общата продажба на продукцията, която се пакетира от един център, а самите преговори с търговците се водят още в началото на годината, така че стопаните да имат сигурност по реализацията им”, посочи Константина Семерджиева, представител на „Фрут логистик”.
Сдружаването има огромно значение и за изсветляването на агробизнеса, посочи Семерджиева. Като най-сериозен проблем пред тяхната организация тя посочи нежеланието на някои доставчици да фактурират купената от тях продукция.
Затова и фермерите препоръчват на колегите си да променят досегашните си нагласи да работят в сивия сектор, ако искат да развиват съвременно земеделие.
През новия програмен период създаването на организации на производители ще продължи да се субсидира от европейските фондове, но въпросът е как българската администрация ще адаптира еврорегламентите в българските условия, за да насърчат интереса на фермерите към сдружаването, посочи и Светлана Боянова от института за агростратегии.
Досега бяха подпомагани групите производители, в които можеха да участват минимум 4-ма души или фирми, но през следващия период тази подкрепа отпада.
Новите организации ще бъдат финансирани единствено на база на реализирания от тях оборот. Субсидията ще бъде изключително ниска – от 4,1 до 4,6% от годишния оборот, което според експертите трудно ще насърчи стопаните да се обединяват.
Въпросът е дали тези групи ще могат да получават допълнителни субсидии за колективни инвестиционни проекти, където субсидията може да бъде по-висока от 50%, какъвто е таванът за индивидуалните проекти.