Информациите, че руските военни части взеха под контрол Кримския полуостров и спекулациите за възможен военен конфликт с Русия буквално взривиха зърнените пазари. Всъщност ценовото хоро нагоре поведоха житните котировки в Чикаго. Спекулантите започнаха масово да купуват борсови контракти, провокирани от прогнозите за пренасочване на купувачите към американското зърно вследствие на несигурната ситуация с доставките от черноморския регион и най-вече евентуалното рязко намаление на износа на пшеница и царевица от Украйна. В рамките само на два дни цената на мартенския фючърсен контракт пшеница в Чикаго се покачи с 6,8% (15 долара), до най-високото равнище от три месеца насам – $235 за тон. Котировките на царевицата в САЩ също избиха нагоре и през изминалите два дни фуражното зърно поскъпна в Чикаго от $180 за тон до $187,70 за тон.
Европейският зърнен пазар обаче беше по-малко емоционален. На борсата в Париж през първите два дни на март цената на мелничарската пшеница се покачи с 6,25 евро – до EUR207,25 за тон за доставка през март, а фобните котировки на френското мелничарско зърно в Руан се изкачиха от EUR201/т до EUR208/т. С близо 5 евро поскъпна и френската царевица на експортния пазар – до около EUR 180 за тон FOB Бордо. По-резервираната реакция на Стария Континент се обяснява с обективната информация, която директно получават търговците от Европа за разлика от американските им колеги, подложени на силен медиен и спекулативен натиск. Големите западни компании, опериращи на украинския пазар (Archer Daniels Midland , Bunge и др.) информират, че досега не са имали проблеми с износа на зърнени храни от украинските черноморски пристанища. Освен това по данни на европейските търговци само 8-10 на сто от общия зърнен експорт минава през Крим, но и там поне засега няма проблеми с товаренето на корабите. Това разбира се не означава, че проблемите няма да се появят ако конфликта между Русия и Украйна се задълбочи, но все пак в бизнес средите понастоящем все още преобладават оптимистичните нагласи за мирния изход от кризата. Трябва да отбележим, че редица анализатори дори прогнозират засилване на експорта от Украйна, тъй като „ситуацията ще накара украинските власти да действат за по-агресивен износ на пшеница, тъй като страната има остра нужда от валута”.
За справка, през периода 1 юли 2013 г. – 3 март 2014 г. износа на зърнени храни от Украйна възлезе на 24,7 млн.т, с 36,8 на сто повече в сравнение със същия период на 2012/13 г. Общият обем включва 7,43 млн. т пшеница и 14,9 млн.т царевица, а също така и 2,14 млн.т ечемик. През същия период пристанищата в Крим натовариха за експорт общо 1,6 млн.т зърнени храни, а това е само 6,4 на сто от цялото количество.
Игор Валентович