Псевдочумата (нюкясълска болест) се причинява от вирус. Тя е една от най-заразните болести при кокошките. По-рядко и в по-лека форма от нея боледуват пуйките и някои други птици. Болестта може да протече в три форми: свръхостро, остро и подостро. У нас по-разпространена е острата форма.
Признаците: При острата форма гребенът и менгушите при кокошките посиняват, по главата и шията се появяват отоци, дишането е затруднено и е придружено с хрипове, екскрементите са воднисти, зеленикави, понякога примесени с кръв. Носливостта намалява и често яйцата са с мека черупка. Може да се наблюдават също така парези на краката и тикове на главата. Болестта се развива за 3-6 дни и обикновено завършва със смърт. Подострата форма се среща по-рядко. При нея се засягат дихателните органи и нервната система.
Специфично лечение на псевдочумата няма. Най-добра мярка срещу болестта е профилактичното ваксиниране, което е задължително. Използват се живи или убити ваксини, които се прилагат чрез водата за пиене, чрез накапване в устата, в носа или инжективно. През последните години се употребяват предимно убити ваксини, тъй като много страни отказват да закупуват птичи продукти, ако птиците са били третирани с жива ваксина. Ако птиците са вече заразени, ваксинирането е безполезно. В този случай те е най-добре да бъдат изклани, а здравите в стадото да се ваксинират. Клането трябва да става в специални изолационни кланици, а при липса на такива - в затворени помещения. Отпадъците се обезвреждат чрез закопаване или изгаряне, а най-добре е да бъдат дадени в екарисаж. След ликвидирането на болните птици всички помещения, в които те са пребивавали, включително и дворовете, се дезинфекцират неколкократно. Нови птици се настаняват в помещението най-рано след 40-50 дни. Яйцата, добивани от болни птици, и месото от принудително закланите може да се консумират след термична обработка.