Начало » Новини » Страната
19.06.2025 г.

МЗХ ще продължи да участва активно в дебатите за бъдещата ОСП, защитавайки българските фермери

Това каза министър Тахов по време на форума „Green Transition
МЗХ ще продължи да участва активно в дебатите за бъдещата ОСП, защитавайки българските фермери

Министерството на земеделието и храните ще продължи да участва активно в разговорите за бъдещата Обща селскостопанска политика (ОСП) и новата финансова рамка, защитавайки интересите на родните производители и работейки за устойчиво и модерно земеделие в България и Европейския съюз. Това заяви министърът на земеделието и храните Георги Тахов по време на форума Green Transition, посветен на зелената икономика и устойчивото развитие в Централна и Източна Европа. Той подчерта, че бъдещата ОСП трябва да насърчава фермерите да извършват екологични дейности чрез стимули, които надвишават направените разходи и загубени доходи. Той  изтъкна, че е важно екологичните изисквания да бъдат ясни, изпълними и в подкрепа на фермерите.

Земеделският министър приветства усилията на Европейската комисия за изготвяне на визия за периода 2028–2034 г., с акцент върху конкурентоспособността и устойчивото развитие. Той изрази и подкрепа за предложеното опростяване на ОСП, което цели да намали административната тежест върху фермерите и администрацията. Министър Тахов каза още, че новата ОСП не е просто инструмент за подпомагане, а визия за бъдещето на европейското земеделие. „Визия, в която устойчивостта е начин на мислене, иновациите – двигател, а фермерите – партньори в изграждането на сигурна и жизнеспособна хранителна система“, посочи министър Тахов. По думите му, новата политика трябва да балансира икономическите, социалните и екологичните нужди на земеделския сектор.

Министър Тахов акцентира и върху нуждата от адаптирани политики за Централна и Източна Европа, отчитащи социалните, икономическите и климатичните специфики на региона. Той поясни, че националният стратегически план е основният инструмент за реализация на тези цели чрез подкрепа на малки и средни стопанства и дългосрочна устойчивост.

Сред приоритетите на МЗХ той открои насърчаването на проекти за модернизация на стопанствата, екологизация, автоматизация и намаляване на зависимостта от физически труд. По думите му, това не само повишава ефективността, но и привлича млади хора, които виждат в земеделието възможност, а не предизвикателство.

Интересът към земята и всички иновации трябва да бъдат поощрявани. Със земеделие трябва да се занимават образовани, мислещи и иновативни хора‘, допълни министър Тахов. Той отбеляза, че друг ключов фактор за адаптация към климатичните промени и за гарантиране на производството е напояването. „По Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони осигурихме над 100 млн. евро за инвестиции в напоителни системи. Работим по проектиране и изграждане на нови хидромелиоративни съоръжения, автоматизация на инфраструктурата и обучение на кадри чрез партньорства с различни академични институции. Целта ни е до 2028 г. поливните площи в страната да достигнат 2,5 млн. дка. Всеки опит в поливното земеделие от страна на нашите европейски партньори ще бъде приветстван и адаптиран към българските условия“, изтъкна министър Тахов.

По време на форума той посочи, че паралелно с това МЗХ инвестира в механизми за защита на доходите на фермерите като насърчава земеделските стопани да бъдат по-активни в застраховането на продукцията си. Министър Тахов припомни, че в рамките на Стратегическия план е отделен бюджет от 10 млн. евро за застраховане, а размерът на финансовата помощ е увеличен и достига до 70 % от застрахователната премия.

Той коментира още, че законопроектът, придобил обществена известност като Закон за агрохранителната верига, вече е публикуван за обществено обсъждане. Министър Тахов увери, че целта на закона е да бъдат прекратени нелоялните търговски практики и да се създаде реална възможност за българските фермери да участват в пазарната среда при по-добри условия. „За нас е от изключителна важност да чуем всички мнения – както в подкрепа, така и критични. Независимо от позициите, всички ние ще бъдем потребители на този закон, когато излезем от ролите си на негови коментатори“, посочи още той.

В заключение министър Тахов заяви, че в условията на глобална несигурност е от решаващо значение ЕС и националните правителства да изградят устойчиви модели на функциониране на хранителната система. Според него, икономическото развитие на селските райони трябва да се основава на по-добра инфраструктура, човешки капитал и развитие на местни инициативи като къси вериги на доставки и агротуризъм.

В събитието участие взе и директорът за устойчиво развитие в ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ (DG AGRI) Хайс Схилтхаус. От своя страна той заяви, че хранителната сигурност означава намаляване на уязвимостта. „Земеделската политика за новия период трябва да е по-устойчива“, каза още Схилтхаус и отбеляза, че селското стопанство става все по-атрактивно за младежи и инвеститори.

МЗХ ще продължи да участва активно в дебатите за бъдещата ОСП, защитавайки българските фермери
2455
 

Последни материали
Виж
ДФЗ преведе над 21 млн. лева извънредно подпомагане на 8869 фермери, отглеждащи царевица
Тя е насочена към засилване на връзката между наука и практика
През есента стартира интервенцията за подкрепа на оперативни групи
Предстоящо
Покана към бизнеса за изложението МЕСОМАНИЯ през ноември
Проверка на ИАГ и РДГ
Спряна е дейността в три сечища в Пловдивско
Агнешко горски гювеч
Наказани служители няма
МЗХ: 45-те милиона лева дългове на БАБХ след съдебни решения са трупани с години
Свързани материали
Виж
Предстоящо
Покана към бизнеса за изложението МЕСОМАНИЯ през ноември
При затворени пазари за животни
Слухове за налагане на синтетично месо подлуди Турция
Професия, близка до тази на пожарникарите
Горските ще блокират пътя при Кресна с искане за адекватни заплати
Нови митнически правила
Върви се към облагане на малките онлайн пратки, влизащи в ЕС
Решения на Министерския съвет
Горските предприятия ще внасят по-малка вноска във фонда за строеж на пътища до края на 2025 г
ДФЗ отговаря за читателите на синор.бг
Има защо ЕК да свали санкциите за българските фермери от 140 на 4,4 милиона евро
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини