Тазгодишното издание на Международната селскостопанска изложба АГРА 2013 в Пловдив, постави своеобразен рекорд по брой представени нови разработки и технологии, в различни научни и приложни области в земеделието и животновъдството. Крайната цел от внедряването на тези високотехнологични разработки е предлагането на по-здравословни продукти на пазара и на българския потребител, както и по-интензивно развитие на отраслите в земеделието.
Утвърдила се като най-авторитетното изложение на Балканите и Югоизточна Европа, АГРА 2013 акцентира на развитието и перспективите пред родното животновъдство. Инициативата е подета от Международен панаир Пловдив с активната подкрепа на МЗХ. Представители на най-добрите български породи овце, крави, биволи, коне и др. можеха да се видят на изложението от българските стопани, които при проявен интерес от тяхна страна получаваха актуална информация и компетентни съвети от специалистите.
На провелата се пресконференция при откриването на селскостопанското изложение, Иван Соколов, директор на Международен панаир- Пловдив, заяви, че тази година новостите са със 77% повече в сравнение с миналата, което е белег за успешно развитие на земеделския сектор. Общата им бройка е 62, като от тях 17 световни и 7 европейски, а новите страни участнички са 82. Според него, това е гаранция за силен старт, успешно представяне и реализация на участниците в изложбата.
Във второто издание на специализираната изложба за биологично растениевъдство и животновъдство „БиоАгра” водещи експерти и производители споделиха своя опит в производството и маркетинга на биопродуктите у нас и в ЕС. Само за последните три години този сектор бележи ръст от 30% за всяка една от тях, което доказва все повече нарастващия интерес към производството на чисти и безвредни за човешкото здраве храни. Специално внимание беше отделено на начините и методите, които българските фермери могат да приложат, за да се преборят със силната конкуренция в ЕС, и да се утвърдят на тези пазари с предлагането на продукти с гарантирано качество. Проведе се и специализиран семинар на тема „Промените в селскостопанската политика на ЕС за новия програмен период 2014- 2020 г.”
Богата на събития е и съпътстващата програма на АГРА 2013, в която са застъпени теми отнасящи се до климатичните промени, засушаването, опазването на земите и почвите, както и необходимостта от възстановяването на напоителните системи у нас. Проблем, на който трябва да се обърне много сериозно внимание от страна на държавата и институциите, ако искаме да получаваме високи добиви от земеделска продукция.
Интересно и заинтригуващо е представянето на всички научни институти от системата на Селскостопанската академия, която е съорганизатор на изложението заедно с Международен панаир- Пловдив. По думите на нейният председател, проф. Петър Славейков, по този начин ще се активизират контактите между науката и бизнеса, стимулира се навлизането на иновациите и високите технологии в отраслите на селското стопанство, което дори и в години на тежка финансова и икономическа криза е печелившо.
Мая Асенова