Съществен момент в подхранването на есенниците с азот е изборът на подходящ тор. Азотните торове съдържат хранителните си вещества в различни форми и поради това се оценяват по различен начин според техните свойства и тяхното въздействие. Подхранването на 60-70 на сто от площите у нас се прави с амониев нитрат, известен като амониева селитра.
Амониевият нитрат е ефективен при по високи температури
Амониевата селитра съдържа до 34% азот под формата на амониев и нитратен и е универсално приложим азотен тор. Съществена опасност при приложението му съществува от измиването на нитрати по профила под коренообитаемия слой или отмиване с повърхностните отточни води от топенето на снеговете при ранно зимно торене. Реална е и опасността на загуби чрез денитрификация при условия на пролетно почвено преовлажняване. Амониевият нитрат е незаменим за по-късно подхранване на есенните посеви при условия на повишени температури и просъхваща почвена повърхност.
Карбамидът е за предпочитане при зимни условия
Карбамидът е азотен тор, съдържащ 46% азот под формата на амид. Той има предимство при условия, които благоприятстват измиването на нитрати: ранно зимно торене (февруари) върху замръзнала почва, торене на наклонени терени, близки подпочвени води и при преовлажняване. Основна опасност от неговото приложение е възможната загуба чрез излитане на амоняк при повърхностно торене на просъхваща повърхност и повишени температури. Съществуват и други видове азотни торове, които на този етап се използват ограничено у нас. Най-разпространеният азотен тор в повечето страни от Европейския съюз е калциево-амониев нитрат (КАН), който съдържа 25-28 на сто азот. Той има сходна характеристиката с амониевата селитра, но с предимството, че не вкиселява почвата и може да се използва при почви с по-кисела реакция.
Течните азотни торове са ефективни, но малко използвани у нас
Агрохимическата промишленост предлага и течни торове с високо съдържание на азот. Такива са КАС (или UAN 28-32% N), фолиарел N плюс с 28% азот и др. Тези торове позволяват гъвкаво приложение, защото могат да се приложат един или два пъти точно навреме, според потребностите на културата. Дозират се точно и се разпределят равномерно върху листната маса. Имат бързо и продължително подхранващо действие и позволяват по-голяма производителност, защото могат да се внасят и с авиационна техника.