Начало » Хоби земеделие » Малката градина
07.11.2022 г.

Есенна обработка на овощната градина с карбамид – правила и необходимост

Есенна обработка на овощната градина с карбамид – правила и необходимост

Карбамидът е известен предимно като азотен тор, но ползите му за растенията не се ограничават само до това. При висока концентрация карбамидът придобива фунгицидни и инсектицидни свойства. Как азотният тор може да се превърне в средство за борба с болести и вредители?

Свойства на карбамида

Карбамидът е най-концентрирания азотен тор, в който съдържанието на азот надвишава 46%. Използва се за подхранване на растенията през пролетта и началото на лятото, като основната цел е да стимулира бързото развитие на зелената маса. Важно е да знаем, че зимното или ранното пролетно пръскане на дърветата с карбамид забавя цъфтежа, което помага да се избегне увреждане на цветовете, а следователно да се запази реколтата в периоди на възвратни пролетни студове.

Как да поливаме новозасадените плодни дръвчета и храсти?

Карбамидът не трябва да се смесва с креда, доломитово брашно и суперфосфат при разкисляване и подхранване на почвата.

Използването на азотните торове на по-късен етап от вегетационния период не се препоръчва, защото в периодите на плододаване мястото му се заема от препарати, съдържащи калий и фосфор, а също и при подготовката на дърветата и храстите за зимата.

Защо трябва да третираме дърветата с карбамид в късна есен, след падане на листата? Това е времето, в което овощните култури се подготвят за зимен сън. По тази причина азотният тор не е в състояние да предизвика растеж, удължавайки вегетационния период.

Има и друга причина – силно концентрираният разтвор на карбамид унищожава възбудителите на много заболявания, както и вредители, настанили се вече за зимуване. Така реколтата може да бъде защитена от хоботници, листни въшки, нематоди, струпясване, пурпурна петнистост и други болести и вредители, способни да нанасят щети на растенията и съответно на реколтата.

Третирането със силно концетриран разтвор на урея не се извършва на онези дървета и храсти, които са засадени тази година.

Есенно третиране на градината с карбамид

Кога трябва да обработваме овощната градина с карбамид – зависи от времето. Важно условие е всички листа на дърветата да са опадали, времето да е сухо, а температурите – положителни.

Как да подготвим разтвора за третиране?

1. Необходими са 550-700 г сух гранулиран карбамид. Ако през сезона дърветата и храстите не са боледували и не са били нападнати от вредители, тогава ще са достатъчни само 500 грама урея, но ако градината е пострадала през сезона, тогава използваме 700 грама.

2. Наливат се в съд 10 л вода и в нея се изсипва уреята.

3. Разбърква се добре до пълно разтваряне на гранулите.

4. Разтворът се филтрира добре и се изсипва в пръскачката. Третират се не само дърветата и храстите (клоните трябва да омокрят добре), но и почвата на околостволовите кръгове, както и опадалите под дърветата листа, защото на тези места могат да презимуват вредителите.

Разтворът от урея за есенната обработка може да се комбинира с железен сулфат. Тази комбинация има още по-силен ефект и се приготвя се по следния начин: 500 г железен сулфат се разтваря в 10 л топла вода; добавят се 500 г карбамид и се разбърква старателно до разтварянето на гранулите; прецежда се през фин филтър или многослойна марля и се изсипва в пръскачката.

Преди обработката е желателно да се отстранят всички сухи, счупени и повредени клони, да се почистят от бурени околостволовите кръгове и почвата да се обработи.

Ако растенията са боледували или са били нападнати от вредители, тогава за повишаване на ефективността, обработката може да се повтори след 1,5-2 седмици.

Не трябва препоръчителните дози да се надвишават.

Есенна обработка на овощната градина с карбамид – правила и необходимост
55139
 

Последни материали
Виж
За 51 от 145 проектни предложения по подмярка 4.2 е наличен бюджет за финансиране
МЗХ, ИАГ и БЧК подписаха Меморандум за сътрудничество и съвместна дейност
За Кампания 2024 до момента за област Габрово са изплатени 6,3 млн. лева.
Близо 74 млн. лева са изплатени в област Габрово по ПРСР 2014–2020 г.
Цветната градина
Как да направим розариума по-красив и привлекателен
Статистика - актуални данни
Само за три години фермите в България са се стопили с 25 на сто
Мнението на бранша
Фермери: С 400 кубика вода може да произведете над 2 тона домати и само 1 киловатчас ток
Свързани материали
Виж
Важни превантивни мерки за растителна защита на културните растения !
Агрометеорологична прогноза за периода 14-20 март 2025 година
Застудяване увеличава риска от измръзване на цъфтящите овошки
Джанките цъфнаха в Търговище
БАБХ провежда информационна кампания за земеделски стопани за черната златка
Инсектициди за черна златка
БАБХ публикува ръководство борба с неприятеля черна златка
Предупрежзение
Последен срок за внимателен преглед на вредителите в градината
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини