Китайски учени от Института по екология и география в Синцзян, подчинен на Китайската академия на науките (КАН), са намерили алелопатичен фототоксин, който потенциално може да се използва в качеството на хербицид. Тази инфомация се съдържа в отчет на КАН.
Фитотоксинът ксантинозин може да бъде извличан от цветовете на растението Xanthium italicum, (познато у нас като бутрак). В лабораторните експерименти това вещество в концентрация 160 мкМ е оказало съществено въздействие на прорастването на семената от всички изпитани видове растения. Китайската академия на науките предполага, че ксантинозин има съществен потенциал в качеството на основа за разработка на растителен хербицид. Изследователите вече са подали заявка за патент. Резултатите от тези изследования са публикувани в международното списание за химия “Molecules”.
В хода на текущата петилетка (2011-2015 г.) Китай се опитва да разработи по-дружелюбни към околната среда пестициди и се стреми към трансформация и усъвършенстване на националната агрохимическа промишленост./Nature