Начало » Важно за фермера » Животновъдство
27.06.2012 г.

Диария по телетата: често не достигат прости неща

Д-р Mихаел Найдровски, ветеринарен лекар от Фрайласинг: 6 литра в продължение на 6 часа

Не бива диарията при телетата да става проблем за стадото: ветеринарен лекар от широката практика съобщават за чести грешки в практиката и споделя своите идеи
Широка практика при нас са малките и средни по големина ферми. Наблюденията ни при тях показват, че основният камък за проблемите през подрастващия период се поставя още при раждането. Когато телето непосредствено след раждане попадне върху покрития с фекалии под то поглъща веднага първите бактерии от тях, а така също и други болестопричинители (напр. криптоспоридии), които намират най-добра почва за размножаване при новородените. Това ни води веднага до възловия момент при отглеждане на подрастващите животни: осигуряване на коластра. Неоспорим е фактът, че антителата, които поема новороденото с коластрата през първите критични часове, се явяват като единствената възможност за противодействие на споменатите вече болестопричинители. И точно тук се крие все още голям потенциал за подобрения.
Контролирана дажба коластра: Нашата препоръка е на телетата да се дава веднага след раждане минимум 2, а по-добре е до 4 литра коластра: в рамките на първите 6 часа общо 5-6 литра. Разбира се: контролирано. Наред с количеството и качеството е важно, защото се касае за абсолютното количество на съответните съставки в него. Основното привило е: колкото по-малко е първото издоено количество, толкова по-стара е и в по-добра форма е кравата, толкова по-добра е коластрата.
Другият вариант е да се вземе коластра от роднинска крава: специфичното тегло от 50 г/л се смята за добро. Тъй като това далеч не може да се постигне от всички крави трябва да дадем един добър съвет на стопанина, а именно да замразява порции излишни количество от добрата коластра. Внимателно се размразява на водна баня при 40 до 45оС и така тя може да спаси живота на някои телета.
Да се използват ли изкуствени стимуланти за имунната система? В случай на нужда могат да се използват изкуствени добавки на имуноглобулин. За съжаление препаратите не са евтини. При тези, които трябва да се дават през устата, интервалът за подаване е и кратък, а често и не разполагаме с него, когато имаме нужда. В случай на особено нежиснеспособни телета има смисъл от препарати, които се инжектират!
Веднага след раждане телето би трябвало да се отдели в индивидуален бокс или иглу. С индивидуален бокс наистина се има предвид, че телетата ще се отглеждат поединично, а не по 2 или 3! Защото колкото повече контакт имат телетата помежду си, толкова по-голяма е вероятността от появата на диария. Тук става заразяването с ротавируси и коронавируси, а така също и криптоспоридии. Те са най-честите причинители на диария и благодарение на техния голям потенциал за размножаване могат да се срещнат из целия обор. Дали ще се стигне до проблем зависи от равновесието на силите между телето и бактериите.
Състоянието на телетата би трябвало да се изясни много точно. Винаги има уязвими места: чистотата на уредите, качеството на изпитото мляко, подготовката на поилките, които ще заменят млякото. В случая е особено важно да се определи точното количество и хомогенното смесване на млякото на прах, както и поддържането на температурата.
Животните трябва да се наблюдават много внимателно: от изключителна важност е наблюдението на животните. Намалена консумация на вода или отказ да пият, редки фекалии, умора, влажна долна челюст, хлътнала очна ябълка, хладна телесна повърхност или излежаване са алармени сигнали, които изискват спешни мерки.
По правило при първите признаци на диария телетата трябва да се приучат на нормалното хранене 3 пъти на ден, както и да им се влива електролитна течност около 2 л.
Състоянието на животните с диария се подобрява още след 2 до 3 дни. Ние препоръчваме да се дава мляко при 2 хранения. Така и така телетата често отказват да пият мляко, но все още поемат електролити, които трябва да са в голямо количество. Наред с минералните вещества и буферни субстанции те получават и богати на енергия съединения (като напр. глюкоза, лактоза). Те са достатъчни да прекарат животните през акутната фаза. За буфериране (компенсиране) на ацидозата (киселинното отравяне) животните получават през устата до 2 таблетки бикарбонат. За да се компенсира обезводняването на телето, то се нуждае общо за деня от 8-12 л течности, разпределени на 4 до 5 хранения.
В такива случаи, според нашия опит, много често се налага и използването на система. Така пациентите получават 250 мл 8,4%-ов разтвор на бикарбонат, 500 мл 5%-ов разтвор на гликоза и 5 л разтвор на готварска сол. Обикновено само след няколко часа животните пият вода сами. Рядко се налага повторна инфузия. Тъй като подобни телета потенциално са подложени и страдат от инфекции с токсични чревни бактерии (преди всичко Е. coli) и пробив на бактерии в кръвообращението им в продължение на 4 дни те получават широкоспектърен антибиотик, според опита във фермата най-често с Chinolon като активно вещество или полусинтетичен пеницилин. Нашият съвет е в подкрепа на всичко това в продължение на 1 до 2 дни на животните да се дава и противовъзпалителен препарат (NSAID), който облекчава болката.
Сами ли да приготвим напитката от електролити? По принцип е възможно да си направим само напитка от електролити. Проблемът е при направата на хомогенна смес. Освен това разходите са сравнително високи. Ето защо с времето става по-лесно да се използва готов препарат. Кой препарат да изберем е въпрос на вкус. При подбора преди всичко става дума за това, че от него телетата поемат колкото е възможно повече. Ние имаме добър опит с Effydral (на фирмата Pfizer). Животните го пият с удоволствие. При подаването на електролитни напитки е важно те да са прясно приготвени, концентрацията да е вярна и да се осигури достъп до прясна вода.
„Ваксинирането срещу диария” при крави в напреднала бременност или първотелки по принцип има смисъл, но си остава като градивен елемент от цялата организация и управление (мениджмънт). Тази ваксинация обаче не прави останалите мерки излишни. Основното условие за ефикасността си остава осигуряването на (най-доброто) мляко от ваксинираните майки! В заключение посланието звучи така: чисти, сухи и добре снабдени с хранителни и предпазни вещества води до устойчиви телета, които се справят добре в своята околна среда”./topagrar

Накратко
- При лека форма на диария към нормалните хранения би трябвало като междинни напитки да се дават електролити.
- При тежка форма на отказ да бозаят и апатия към млякото и електролитните напитки препоръчваме допълнително по една до две таблетки бикарбонат.
- При тежките случаи не трябва да се отказваме от включването на инфузионен разтвор с 250 мл 8,4%-ов разтвор на бикарбонат, 500 мл 5% гликоза и 5 л разтвор на готварска сол.
- Антибиотик плюс някакво средство, потискащо възпалителните процеси (инхибитор), предпазват допълнително от инфекции.

Диария по телетата: често не достигат прости неща
53007
 

Последни материали
Виж
ССА се нуждае от разширяване на научния състав и дигитализация на научната инфраструктура
Институциите на България и Румъния обсъдиха мерки срещу комарната популация по река Дунав
До април 2025 г. по програмата са разплатени 79.8% или 3 027,06 млн. евро
Плащанията по ПРСР 2014 – 2020 г. ще приключат до края на годината
ДФЗ изплати още 166 млн. лева по ОПДУ за Кампания 2024
Сключени са 15 сделки
Горски предприятия продават имоти - от комплекс Жребчево до терен във „Велики Преслав“
Навреме
Засаждане на доматите на постоянно място
Свързани материали
Виж
Постижения
Българският суперкомпютър Discoverer е надграден със системи за изкуствен интелект
Проведе се тридневен семинар с международен експерт
Забрана на клетките за телета - как да е в полза на фермера?
Заради дъждовете
Съвети за предпазване от телен червей и мана по слънчогледа
Проектозаконът е обнародван в "Държавен вестник"
Минималният осигурителен доход от началник до бачкатор в аграрния сектор е 1077 лв.
Освен в окръг Дунайска стреда болестта може да има огнища и в Комарно
Откриха 3 огнища на шап в Словакия близо до границата с Унгария
Последна прогноза от Евростат за животновъдството през 2025
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини