Петнадесет имота на държавните предприятия към Изпълнителната агенция по горите са продадени през 2024 и до април 2025 г.
С изключение на Северното централно предприятие останалите 5 предприятия към Изпълнителната агенция по горите са обявили на търг с тайно наддаване имоти – от порутени стопански постройки до спортно-туристическия комплекс „Жребчево“ край едноименния язовир до Нова Загора.
Има и една открояваща се продажба – на поземлен имот, разположен в Археологическия резерват „Велики Преслав“ в област Шумен (Североизточно държавно предприятие).
Това се вижда от предоставена от земеделския министър справка в отговор на въпрос на народните представители Ивайло Мирчев и Стела Николова.
Не за всяка обявена продажба може да се намери допълнителна информация – поне ние не открихме такава за имота в резервата „Велики Преслав“. Записано е, че той е на ул. „Златен век“ в град Преслав.
Справката информира, че за 3101 кв. м. идеални части от имот с обща площ 6433 кв. м., които се намират в археологическия резерват от национално значение, фирма „Анбар“ООД е платила 65 419 лева. Договорът за продажбата е подписан на 20 януари 2025 г. Той е между областната управа и фирмата. Впоследствие купувачът е поискал прекратяване на държавната съсобственост.
Има няколко интересни неща в тази сделка. Първото е, че закупеният терен е в зоната на т. нар. Режим 2 на резервата.
Според заповед от края на 2022 г., подписана от зам.-министъра на културата доц. Пламен Славов, върху изтъргувания имот не се допуска засаждане на дървета с дълбока коренова система; почвата може да се обработва до 30 см; ново строителство може да се извърши под наблюдение на археолог. Площите в горска или урбанизирана територия трябва да запазят досегашния си статут, а ако има промени, се изисква съгласуване с два културни института.
В мрежата не могат да се намерят документи, от които да прочетем каква е характеристиката на имота. Липсва заповед на министъра за продажбата му, а в оскъдната справка е записано, че видът на продажбата не изисква заповед. Посочено е единствено писмо с изходящ номер на земеделския министър от 18 ноември 2024 г. и с изразено съгласие на областния управител на Шумен за провеждане на процедурата по продажба.
Фирмата купувач „Анбар“ също е интересна. От повече от 5 години тя не извършва дейност и предава нулеви годишни счетоводни отчети. Съдружниците във фирмата са на възраст малко над 70 години, а когато дружеството е било активно, са се занимавали с дърводобив и други дейности, свързани с него.
Продажбата, при която е постигната най-висока цена, е на Спортно-туристическата база „Жребчево“ известна като „Белия дом“ в област Сливен (Югоизточно държавно предприятие). Бъдещият търг е широко рекламиран, за разлика от горния имот. Тръжната процедура е проведена на 19 февруари 2024 г. Базата, която се намира до яз. Жребчево, е с 12 сгради, тенис корт и плувни басейни. Първоначално обявената цена е надхвърлена с малко над 20%, сделката е за 801 100 лв. без ДДС. Купувачът не е посочен и досега той си остава анонимен.
База „Жребчево“ е придобита от държавното дружество с договор за паричен заем от 2 милиона лева, предоставен на „Напоителни системи“ ЕАД, плюс лихва от 141 666 лева чрез разпоредителна сделка и решение на правителството от началото на 2021 г. Посочва се, че горското предприятие няма възможност да поддържа и ремонтира получената база, която старее, и затова се е наложила продажбата ѝ.
Сред изтъргуваните имоти е и апартамент в гр. Етрополе. Той е бил собственост на Югозападното държавно предприятие в Благоевград. Жилището е отдадено под наем от 1976 г. и е продадено на наемателя му за 18 500 лева без ДДС. Застроената площ на апартамента е 61,56 кв. м. Той се продава заедно с изба и таванска стая – и двете с площ по около от 20 квадрата. Справка с обявите за продажба на апартаменти в Етрополе показва, че пазарната цена на кв. метър е около 1200 евро.
В продажбите, посочени в справката на земеделския министър, са горски дом „Шиндар“ – едноетажна сграда с площ от 85 кв. м. (ДГС Ихтиман) изтъргуван за 55 370 лв. без ДДС. И още: помпена станция в лошо състояние към ДГС Смолян на цена 87 500 лв., бивша ветеринарна лечебница с 11 сгради в Пазарджик, продадена за 182 500 лева и различни изоставени стопански постройки със сделки за за всяка под 5 хиляди лева.