Обикновено благоприятните условия за засаждане на ранното зеле настъпват в края на март и началото на април. Не че не може и малко по-късно, но времето бързо се затопля, а най-подходящата температура за развитието му е 15-18 градуса. Късно засаденото често се случва да стрелкува, т. е. напук да развива цветоносно стъбло, вместо да свива глави. Това се обяснява с удължаването на деня и увеличаването на светлината, която провокира преждевременното му развитие. Ако вече сте свършили тази работа, сега трябва да му отделите нужното внимание. Всяко закъснение е в ущърб на добрия резултат.
Още в началото на април, десетина дни след разсаждането, се извършва първото окопаване. При тази обработка може да подхраните растенията с умерено количество амониева селитра - 1-3 кг на 100 кв. м според запасеността на почвата и при нормално торене при есенната й обработка с фосфорни и калиеви торове. Ако прекалите с амониевата селитра, ще забавите развитието и зелките няма да са стегнати и твърди. До края на месеца (15-20 дни след първото) се налага и второто окопаване. С тази обработка растенията леко се загърлят, за да се образуват допълнителни корени. При нужда може и сега да подхраните с амониева селитра. Към тази мярка се прибягва, ако сте пропуснали първия път.
Ранното зеле много често се напада от зелеви бълхи. Те надупчват листата. Лесно ще ги забележите като скокливи, дребни, черни насекоми. Регистриран и ефикасен препарат срещу тези неприятели е агрия 1050. За 100 кв. м се употребяват 10 милилитра от препарата. Това количество може да отмерите лесно със спринцовка за еднократна употреба. Разтваряте го в няколко (5-10) литра вода, без значение е точно колко. Важното е с тази доза да покриете равномерно цялата площ от 100 кв. метра. Ако площта на зелето е по-голяма или по-малка, ще трябва да изчислите съответно и дозата.