Една от най-дискутираните теми в пчеларството е за ролята на търтеите, като членове на пчелното семейство. Дали за добро, или за зло те са част от живота на пчелите и към тях трябва да има специално отношение. Дали да ги премахваме и кога, дали да стимулираме тяхното отглеждане и защо?
През 1930 г. известният наш пчелар Георги Гергов превежда от френски книгата на Лоренцо Лангстрот „Пчела и кошер”. В нея търтеите се определят като „безполезни ненаситници” Едва ли авторът на книгата няма вярна представа за ролята на търтеите в живота на пчелното семейство. Но е твърде вероятно това определение да е възприемано дословно през годините и да е помогнало за изграждане на негативния образ на тези обитатели на кошера през активния период. Изразът „безполезни ненаситници” не е присъда, а метафора с ироничен оттенък – съзвучен с цветистия език на автора.
Що се касае до другото им качество „ненаситници”, всеизвестно е, че търтеите не страдат от липса на апетит. Те консумират много, а и за отглеждане на един търтей е нужна 5-6 пъти повече храна в сравнение с изразходваната за изхранване на една пчела. Всичко това е предпоставка за срещаното неправилноотношение към търтеите и проявяваната неоправдана и вредна жестокост към тях. Изобретателни пчелари изработват търеловки за отстраняването им от кошерите. Често безсърдечно посягаме към ножа и изрязваме запечатаното търтеево пило.
[B%]Подобно отношение е безполезно и вредно[%B]
Провежданите опити убеждават, че отстраняването на търтеите не само не увеличава зобивите, но и води до по-малко събран нектар. Търтеите освен че оплождат майките, играят изключително важна роля за установяване на биологично спокойствие в пчелното гнездо. Лишаването на пчелите от тях през медосборния период води до дразнение, пораждащо дискомфорт и нарушаване на биоравновесието в пчелното семейство, което води до занижени доходи.
[B%]Изрязването на запечатаното търтеево пило е причина за по-големи разхищения[%B]
защото пчелите след отстраняването им с по-голямо настървение и удвоена жизнена енергия поправят или изграждат нови търтееви килийки, последвано от изтощителен труд и разходи на храна. Изрязването на търтеевото пило е равнозначно на рязане на части от живо тяло.
Заслужават внимание и твърденията, според които търтеите изпълняват дейности, свързани с осигуряването на топлина, прохлада и вентилация в кошера. Грижите за контролирано отглеждане на търтеи в пчелното семейство са оправдани, но не чрез прилагането на посочените способи, а с използване на млади качествени майки и поддържане на нови пити с работнически килийки. Използването на строителна рамка позволява постигането на балансиран брой на търтеите в пчелното семейство. Наред с това се реализират и следните цели: получаване на восък, възпиране от изпадане в роево настроение, контролиране на работното и здравословното състояние на семейството, намаляване на дразненията, предизвикани от честите прегледи, удовлетворяване на физиологичната потребност на майката дза снася неоплодени яйца и биологична борба с бича в пчеларството – вароатозата.
Хулното и жестоко отношение към търтея, превръщане на името му в символ на мързел и нарицателно за живеене на чужд гръб напомня за повърхностно възприемане на многообразния и сложен живот на пчелното съобщество./в. Пчела и кошер