След като от началото на годината досега ДФ „Земеделие“ отвори три приема за инвестиции в неселскостопански дейности, през топлия сезон идва ред на горските интервенции. Общо три ще бъдат отворени за кандидатстване тази година, ако Индикативният график на фонда се спазва.
Едната горска интервенция е към финала за приема на проекти, свързани с намаляване на незаконните дейности в горите и намаляване загубата на биологично разнообразие.
Предстои кандидатстването за инвестиции в посока предотвратяване на пожари и други бедствия, която е с най-нисък бюджет – 5 млн. евро. С най-голям портфейл – 11 млн. евро, е интервенцията за залесяване и възстановяване, която ще бъде отворена през юни-август.
Интересните за земеделските стопани интервенции ще стартират през септември и ноември.
Познатата мярка 4.1, която вече е интервенция „Инвестиции в земеделските стопанства" ще се отвори септември-ноември с бюджет от 165 млн. евро.Той ще е както за съществуващи, така и за новосъздадени стопанства. Интервенцията ще насърчава пазарното ориентиране, научно-изследователската дейност, прилагането на нови технологии.
Още една интервенция за инвестиции в земеделски стопанства, която обаче е насочена към опазване на компонентите на околната среда“ ще бъде отворена също през септември-ноември с бюджет от 65 млн. евро. По нея ще може да се кандидатства за създаване на биологични насаждения и биологични животновъдни стопанства; за прилагане на прецизно, интелигентно или цифрово земеделие. По традиция инвестициите във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) също фигурират. Животновъдите могат да разработят проекти свързани с размножаване и поддържане на генофонда от местни автохтонни породи. Надграждането на хуманното отношение към животни също ще бъде наградено финансово.
Две интервенции за преработка на селскостопански продукти ще стартират през ноември 2025 г. и ще приключат януари 2026 г. Едната е свързана с модернизиране на сгради, закупуване на оборудване и транспортни средства, производство на енергия от ВЕИ за собствени нужди, пречиствателни съоръжеия и софтуер, и други. Бюджетът по нея е 150 млн. евро.
Втората интервенция, свързана с преработка, ще бъде отворена в същия период като първа и ще е с бюджет от 55 млн. евро. Нейните цели са свързани с опазване на околната среда. Тук може да се кандидатства за пречиствателни станции, съоръжения за третиране на отпадъци, както и за отпадъчни суровини от селскостопански продукт, съхраняване и пречистване на отпадни води и други. Тук също се подкрепят инвестиции във ВЕИ за собствени нужди. Предвидени са средства за предприятия за преработка на сертифицирани биологични продукти.
През септември-ноември ще се отвори интервенцията за подкрепа на оперативни групи. Освен групи и организации от производители, приемът ще даде възможност за кандидатстване на широк кръг заинтересовани. Ще могат да кандидатстват браншови организации за производство и преработка на селскостопански продукти, научни институти и опитни станции, регистрирани по Закона за Селскостопанска академия и Закона за БАН, както и специализирани държавни структури. Вратата се отваря и за висши училища, малки и средни преработвателни предприятия, физически и юридически лица. Въпреки многото възможни кандидати, бюджетът по интервенцията е сред най-ниските – 30 млн. евро.