Група учени от Кембриджкия и Единбургския университет съвместно с Управлението на ветеринарните лаборатории на Великобритания получиха генно модифицировани кокошки, които не са преносители на вируса на птичия грип.
ГМ-птиците имат допълнителен участък от ДНК (дезоксирибонуклеинова киселина). Този ситетичен фрагмент предизвиква производството на малки молекули РНК (рибонуклеинова киселина), които изпълняват ролята на капан: те имитират част от генома, която присъства при всички видове грип серовариант А и отговаря за тяхното предаване. На излъганите вируси им се струва, че те се разможават по нормален начин, но в действителност това не е така.
Експериментите показали, че ГМ-кокошките могат да се заразят с птичи грип и дори да боледуват, но не предават никакъв вирус на други птици, с които са били в контакт.
Ако техниката се приложи с търговска цел, тя може да осигури нова стратегия за
[B%]ЗАБАВЯНЕ ИЛИ ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НА ОГНИЩА НА ПТИЧИ ГРИП[%B]
в стада от домашни птици, което ще запази здравето на пилетата, а също така ще намалее рискът от прехвърляне на вируси на хора.
Според изследователите това е само първата крачка по пътя на създаване на генно модифицирани птици, както и на свине, и други селскостопански животни, които ще притеждават
[B%]ЗАВИДНА РЕЗИСТЕНТНОСТ КЪМ ВСИЧКИ ИНФЕКЦИИ[%B]
и няма да се нуждаят от ваксинация. Съответно вероятността вирусът да се предаде на хора също рязко ще бъде намалена.
Засега получените кокошки са за изследователски цели, а не за потребление, обясняват учените. Но дори технологията да бъде одобрена, тя няма да се прилага навсякъде. Очакванията са да бъде въведена в страни, които са ендемични за птичи грип. Към днешна дата това не важи за Европа./Gardian.co.uk