По-ниско ДДС за хляба и продуктите по цялата верига искат от Браншовата камара на индустриалните хлебопроизводителите. Това те обявиха днес на пресконоференция в БТА като една от мерките, с които да излезе на светло сивия сектор в бранша. Представителите на големите хлебозаводаи обясниха, че е неминуемо да се вдигне цената на хляба, заради двойното увеличение на зърното на световните борси. Според тях, потребителите и производителите могат да бъдат защитени, ако се въведе диференцирана ставка за насъщния и тя е поне с 50% по-ниска. Те дадоха за пример Гърция, където до преди няколко месеца ДДС за хляба беше 0,9%, а сега е увеличена на 11%, Германия, Франция, Белгия и почти всички страни от ЕС, където ДДС за храните е с диференцирано, докато в България хлябът се облага с 20% ДДС и това значително оскъпява насъщния. Това със сигурност ще изкара всички по- веригата на светло и ще увеличи събираемостта на данъците, коментира за Фармер Красимир Йоркишев от ЕС на браншовата камара. Той даде като пример въвеждането на данък 10%, който е увеличил значително фискалната събираемост.
Браншовиците поискаха още всеки хлебопроизводител да бъде задължен да въведе онлайн връзка със системата на НАП в реално време, както бе прието за бензиностанциите. Така Националната агенция по приходите ще може да контролира колко хляба се произвеждат и дали това количество отговаря на предлаганото в търговската мрежа. Искаме също така да бъде премахната натуралната рента и продажбата на хляб с купони, както и преминаване на изцяло банково разплащане за основната суровина брашното, заяви Николай Тапаров, председател на камарата. Големите хлебозаводи искат още задължителна регситрация по ДДС на всеки хлебопроизводител и сладкар, независимо от мащаба на производството му.
Строгите рестрикции няма да доведат до най-добрия ефект. Известно е, че бизнесът започва да преминава в сивата икономика, за да оцелее. Сива икономика е имало и в Германия и във всичкси развити страни, затова задача на държавата е да подпомогне бизнеса, така че да остане на светло. коментира Йоркишев. Според него най-удачното на този етап е намаляване на ДДС за хляба.
[B%]Светлана Трифоновска, farmer.bg[%B]
[B%]Повече по темата виж във рубриката "Видео" на farmer.bg[%B]