Начало » Хоби земеделие » Цветарство
24.02.2004 г.

Щирът - плевел, цвете, фураж и медицинско растение

НЕИЗВЕСТНО ЗА ИЗВЕСТНОТО

Щирът (Amarantus) е от сем. Щирови. Това е едногодишно растение, сериозен заплевелител на селскостопанските култури. Заплевелява пролетни полски и зеленчукови култури, основно окопни, трайни насаждения, разредени многогодишни тревни полета и необработени стърнища. Някои видове имат сочни стъбла и листа и може да се използват за храна на човека, а също така и като добър фураж за селскостопанските животни. Други форми са декоративни поради ярко украсените им съцветия и листа. Различават се няколко вида щир:

ОБИКНОВЕНИЯТ ЩИР ( А. retroflecsus) е плевелно растение. Докато е още млад, може да се използва за храна на хората като зеленчук, заместител на спанака, а семената - сварени, като булгур. Добър фураж е за домашните птици. Растението се яде охотно от свинете, става и за силаж.

БЯЛ ЩИР (А. аlbus). Също е плевелно растение. В началото на развитието си се пасе охотно от конете и говедата. От него се приготвя и добър силаж. Други видове са декоративни - ниските са подходящи като саксийни цветя, а високите - за отглеждане на балкони и тераси.

МЕТЛИЧЕСТ ЩИР (А. paniculatus). Пасе се с охота от свинете. Става и за силаж. Семената се използват за храна от хората и са добър фураж за домашните птици. Използва се и в народната медицина. Растенията от този вид се отглеждат като декоративни, тъй като съцветието им е силно разклонено и червено (на снимката). Височината на растенията е в зависимост от сорта е 30 - 150 см. Съцветията са пирамидални, високи до 20-30 см. Окраската им е бяло-зелена, златиста или карминеночервена. Цъфти 80-110 дни след поникването.

ОПАШАТ ЩИР (А. саudatus). В зависимост от сорта височината на растенията е от 60 до 120 см. Съцветията са разклонени, дълги до 60 см, на цвят бяло-зелени или карминеночервени. Последните два вида широко се използват за озеленяване на градини в групи. Съцветията може да се изсушат и да се използват като зимни букети. Според преданията щирът има магически свойства. Използван е отдавна в ритуалните езически погребения. Някога в Мексико и Перу, където той е древна култура, ацтеките и инките са го консумирали много. Варели са каша от семената му и поради наличието на някои вещества в тях по цял ден пеели и танцували. Амарантът им носел веселие, радост и бодрост. Но когато испанците завоювали Мексико, забранили отглеждането му като незаконно, защото ацтеките го включвали в ритуалните си церемонии. Индианците вярвали, че ако носят на главите си венец от щир, ще оздравеят по-бързо. Жреците използвали сухите цветове от щира, за да извикват духовете на умрелите. Смятали освен това, че те помагат при "разбити" сърца, че венец от цветовете на щира прави хората невидими и т. н.

Щирът - плевел, цвете, фураж и медицинско растение
57904
 

Последни материали
Виж
През септември ще има прием за сътрудничество в късите вериги на доставка
С близо 500 млн. евро по Стратегическия план ще подпомагат насърчаването на фермерите към сдружаване
Вносът расте с близо 7%, експортът е на минус 3
Силен ръст в износа ни на алкохол, тютюн, храни и животни на фона на общ спад
Изтъкнаха причини и предложиха мерки за подобряване на положението
Пчеларите предупредиха за тревожно висока смъртност при пчелите у нас
По интервенции за подпомагане на площ и за животни за Кампания 2025
Официално отпадна санкцията за закъснение при подаване на заявления
С участието на Националната асоциация на тютюнопроизводителите-2010
Американски гигант избра България за изпитване на сортове тютюн
Големият проблем остава себестойността на продукцията при ниски изкупни цени
Валежите напоследък подобриха положението на зърнопроизводителите
Свързани материали
Виж
Практика
Цветето амарант – суперхрана, зеленчук или медицинско растение
Полезно
Щирът – полезният бурен
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини